Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


08 lut
2024

Ostrzeżenie przed ptasią grypą

W związku z rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego, w którym miasto Gorzów Wielkopolski i powiat gorzowski zostały uznane za obszar zagrożony HPAI – wysoce zjadliwą ptasią grypą, przy wejściach na teren naszego targowiska zostały umieszczone tablice ostrzegawcze.

W rozporządzeniu Wojewody zostały wprowadzone nakazy oraz zakazy dotyczące hodowli, przemieszczania oraz handlu drobiem oraz produktami drobiowymi.

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 przez człowieka, biorąc jednak pod uwagę dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi.

Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

czytaj więcej


07 lut
2024

Pączki Magdy Gessler

W związku ze zbliżającym się tłustym czwartkiem (8 luty 2024) przychodzimy z pomocą tym, którzy nie mają sprawdzonego przepisu na pączki, a chcą je zrobić sami w domu!

Każdy wie, że pączki Magdy Gessler w jej restauracji dochodzą do horrendalnych cen. Mamy więc dla was alternatywę, by nadal zjeść niesamowicie smaczne pączki, przy dużo niższych kosztach!

czytaj więcej


26 sty
2024

Wylicytuj renetę landsberską

 

 

 

  Siema! Oczywiście my też gramy z Orkiestrą Owsiaka; do końca świata    i jeden dzień dłużej!

   Na licytację, która odbędzie w niedzielę w hali Arena Gorzów, prezes           Gorzowskiego Rynku Hurtowego Agata Dusińska przeznaczyła to, co     mamy najlepsze, jedną z "wizytówek" naszego miasta, sadzonkę renety     landsberskiej.

  Do wygrania, w dwóch licytacjach, będą dwa drzewka. Bardzo prosimy, abyście tym razem nie byli oszczędni.

                    Zwycięzcom licytacji już gratulujemy!!!

czytaj więcej


24 sty
2024

Gorzowskie jabłko owocem z tradycją

Przed dziesięciu laty, 24 stycznia 2014 roku, jabłka odmiany Landsberska zostały wpisane, w kategorii „warzywa i owoce województwa lubuskiego”, na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo tak opisuje gorzowskie jabłko; Kulisto-stożkowate, a niekiedy szeroko kuliste owoce o zielonkawożółtej skórce, zwykle z niewielkim, jasnym, rozmytym, ceglastym rumieńcem i dość licznymi przetchlinkami, średniej wielkości lub duże, o zwartej konsystencji, o smaku kwaskowato-słodkim, lekko aromatycznym.

Jabłka odmiany Landsberska, zwane renetą landsberską, zostały wyhodowane przez sadownika amatora, radcę prawnego – Theodora Heinricha Otto Burchardta z Landsbergu (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego), syna nadburmistrza miasta Davida Christiana Otto Burchardta. Rodzina ta posiadała podmiejski majątek połączony z okazałym sadem, gdzie Burchardt – syn prowadził doświadczenia pomologiczne. Jabłoń odmiany Landsberska wyhodował w 1840 r., ale pierwsze owoce zrodziła ona dopiero w 1852 r. (tuż przed śmiercią hodowcy). Formalnie za odmianę jabłoni uznano ją po kolejnych kilkunastu latach.

W Polsce jabłoń Landsberska uchodzi za zabytek przyrodniczy i nie jest powszechnie uprawiana. Pojedyncze drzewa tej odmiany najczęściej można spotykać w ogródkach przydomowych – informuje MRiRW.

Pierwszy założony po wojnie w Gorzowie sad renety landsberskiej powstał na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych w Zieleńcu w 2009 r. Dzięki tej inicjatywie postanowiono popularyzować odmianę jabłoni, która została wyhodowana ponad 170 lat temu na tym terenie – przypomina Ministerstwo.

Owoce jabłoni odmiany Landsberska osiągają dojrzałość zbiorczą w ostatniej dekadzie września i w chłodni mogą poleżeć jedynie do połowy grudnia. Jabłka tej odmiany są dość duże z soczystym, wyraźnie winnym miąższem, bogate w sole mineralne i witaminy. Są to owoce deserowe, mające także zastosowanie w przetwórstwie. Jabłka te są dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do mięs, zwłaszcza do drobiu, wyśmienite do racuchów, nadają się też na dżemy, moszcz i do jabłecznika.

Sprzedaż renety landsberskiej, wraz z certyfikatem pochodzenia, wiosną i jesienią każdego roku, prowadzimy na ryneczku przy Jerzego.

czytaj więcej