Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


11 maj
2021

Pchli targ w nowym miejscu

Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, a halą owoców i warzyw. Nawierzchnię specjalnie pod bazar staroci utwardzono.

Pchli targ będzie funkcjonował bez zmian - w dni i w godzinach, gdy czynny jest ryneczek przy Jerzego.

Znaleźć tu można m.in - używaną odzież, zabawki, książki, naczynia kuchenne, Znajdzie się coś również dla majsterkowiczów i kolekcjonerów.

"Daj nowe życie starym rzeczom"! Zapraszamy!!!

czytaj więcej


04 maj
2021

Maj w ogrodzie

Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a ogród wręcz eksploduje zielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 i 15 maja) w polskim klimacie nie powinny już wystąpić przygruntowe, nocne przymrozki, zatem można sadzić rośliny wrażliwe na chłód.

W maju można sadzić drzewa i krzewy jednak tylko te, które wcześniej były uprawiane w donicach. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny trzeba podlać, co zapobiega rozrywaniu bryły korzeniowej podczas wyjmowania z pojemników. Maj to dobra pora na sadzenie m.in. różaneczników, azalii i iglaków. Najkorzystniej sadzić drzewka w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.

Większość krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną - porzeczki, tawuły, migdałowce - w maju przekwita. To idealny moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami wieloskładnikowymi, bądź kompostem. Z drzewek owocowych usuwamy najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki, co zapewnia dorodne owoce.

Pierwsza dekada miesiąca to czas na wysiew roślin jednorocznych, m.in.: wilców, łubinu, nasturcji, fasoli wielkokwiatowej, groszku pachnącego, nagietków, ostróżki, maciejki czy słoneczników. W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak dzwonki ogrodowe, miesięcznice, naparstnice, bratki, malwy. W maju wysadzamy też rozsady niecierpków, cynii, astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwich paszczy, begonii, szałwii, aksamitek, ślazówki, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

Początek maja to odpowiedni moment na sadzenie cebul i bulw roślin, które na zimę wykopiemy i przeniesiemy do piwnicy - begonii, mieczyków, zawilców wieńcowatych, błonczatki (ismeny), eukomisu, galtonii, sprekelii itp. W drugiej połowie maja sadzimy dalie i pacioreczniki (kanny).

W maju regularnie pielimy grządki i rabaty, by nie dopuścić do silnego zakorzenienia chwastów, co mocno ograniczy ich rozwój w czasie pozostałej części sezonu.

czytaj więcej


30 kwi
2021

Rok owoców i warzyw

Wraz z Urzędem Miasta i Zespołem Szkół Gastronomicznych będziemy przekonywać mieszkańców do zwiększenia ilości warzyw i owoców w codziennej diecie.

Na cały rok zaplanowaliśmy działania, eventy i kulinarne niespodzianki, z udziałem i dla gorzowian, by zaprezentować dobroczynny wpływ witamin na nasze zdrowie.

W ramach inauguracji działań kilkudziesięciu mieszkańców Gorzowa otrzymało w piątek od GRH składające się z warzyw i owoców „bukiety witamin” oraz sałatki warzywne, przygotowane przez uczniów „gastronomika”.

ONZ ogłosiła 2021 Rokiem Owoców i Warzyw.

- Owoce i warzywa zawierają w sobie witaminy i wartości odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Eksperci zalecają, aby dorosła osoba codziennie zjadła co najmniej 400 gramów owoców i warzyw – przypomniała Marta Liberkowska, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta.

- Będzie smacznie, jeżeli pandemia pozwoli, będziemy konsumować, próbować, będziemy to czynić w różnych miejscach Gorzowa. Przewidujemy wspólne gotowanie, częstowanie, bo warzywa, owoce i ich przetwory w codziennym jadłospisie to fundament zdrowia – powiedziała prezes GRH Agata Dusińska.

- Nasi uczniowie, nauczyciele, szefowie kuchni podczas tych eventów na pewno podrzucą parę ciekawych pomysłów, przepisów na to, co można zrobić z warzyw i owoców – dodał dyrektor ZSG Paweł Cierach.

Owoce i warzywa są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby każda dorosła osoba codziennie spożywała co najmniej 400 gramów owoców i warzyw w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak rak, cukrzyca, choroby serca i otyłość, a także przeciwdziałaniu niedoborom mikroelementów. 

W dzisiejszych czasach, przy bardzo niskich cenach produktów wysoko przetworzonych i dań typu fast food, nic dziwnego, że zapominamy o największej skarbnicy witamin i składników mineralnych w naszej diecie, jaką są warzywa i owoce. Nie zawsze zdajemy sobie sprawy z niesamowitych korzyści zdrowotnych, jakie oferują. Pamiętaj, aby każdy Twój posiłek był bogaty w warzywa, owoce zjadaj dwa, trzy razy dziennie. Chcesz być zdrowy? Jedz owoce i warzywa!

czytaj więcej


21 kwi
2021

Woliera znów pełna

W środę do woliery na Bulwarze Wschodnim wróciły ptaki, potwierdzając nadejście wiosny do Gorzowa.

Ptaki zostały przywiezione z budynku Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ulicy Targowej, gdzie spędziły okres jesienno-zimowy.

Woliera na bulwarze została otwarta przed dziesięciu laty. Poszczególne ptaki zostały dobrane tak, aby nie było między nimi konfliktów. Ich dokarmianiem zajmuje się pracownik Gorzowskiego Rynku Hurtowego, są pod stałym nadzorem weterynaryjnym.

czytaj więcej


14 kwi
2021

Dobrzy i źli sąsiedzi w ogrodzie

Rośliny bywają jak ludzie. Jedne się lubią - inne nie. Większość roślin warzywnych ma swoich ulubionych sąsiadów i sąsiadów, z którymi życie im się zwyczajnie nie układa. Warto poznać te zależności.

Przykłady allelopatii hamującej:
- orzech włoski źle wpływa na wzrost roślin zlokalizowanych w jego sąsiedztwie,
- akacja, działa podobnie jak orzech - liście akacji zawierają substancje, które uniemożliwiają wzrost roślin wokół nich
- kapusta źle wpływa na fasolę, pomidory, marchew, truskawki,
- cebula, czosnek pospolity, mieczyki źle wpływają na fasolę,
- pomidory źle wpływają na ogórki, ziemniaki i rzodkiewkę,
- dynia, kabaczek, ogórek ,słonecznik źle wpływają na ziemniaka,
- fasola i gorczyca źle wpływają na buraka,
- truskawka, pomidor, fasola źle wpływają na rośliny kapustne,
- ziemniaki źle wpływają na rośliny dyniowate,
- rośliny jaskrowate źle wpływają na kukurydzę,
- lulek czarny na koniczynę,
- mak polny ma zły wpływ na ziemniaki oraz jęczmień i żyto,
- pszenica siana po jęczmieniu,
- sianie maku po ziemniakach skończy się porażką.

Przykłady allelopatii dodatniej:
- cebula, kalarepa dobrze wpływają na buraka,
- seler dobrze wpływa na pomidory,
- fasola, kukurydza, groch, rzodkiew, słonecznik, koper dobrze wpływają na ogórka,
- fasola, kukurydza, sałata, kapusta, chrzan, len dobrze wpływają na ziemniaka,
- groch, sałata, cebula, por, pomidor dobrze wpływają na marchew,
- marchew, rzodkiew, truskawka, ogórek, szpinak dobrze wpływają na sałatę,
- ziemniak, rośliny aromatyczne, seler, koper szałwia, burak, cebula dobrze wpływają na rośliny kapustne,
- ziemniak, groch, fasola, ogórek, dynia, kabaczek, pszenica, bobik dobrze wpływają na kukurydzę,
- ziemniak marchew, ogórek, kapusta dobrze wpływają na fasolę,
- kąkol, chaber bławatek, kukurydza dobrze wpływają na pszenicę,
- koniczyna, lucerna dobrze wpływają na trawy,
- rzeżucha dobrze wpływa na szarłat,
- lnicznik na len.

Rośliny warto wykorzystać także do ... ochrony innych roślin:
- cebula i nasturcja odstraszają mszyce,
- seler, pomidor, szałwia lekarska, tymianek – odstraszają gąsienice np. bielinka kapustnika,
- aksamitki i nagietki ograniczają rozwój nicieni,
- cebula i czosnek ograniczają rozwój szarej pleśni i chorób bakteryjnych, a ich woń ponoć pomaga odstraszać gryzonie,
- koper ogrodowy przyśpiesza kiełkowanie nasion,
- bazylia pomaga w walce z mączniakiem rzekomym i jest polecana np. do obsadzania grządek z ogórkami.

 

czytaj więcej