Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


26 mar
2021

Ogromne zainteresowanie renetą

Niecałą godzinę było trzeba, aby 50 sadzonek renety landsberskiej trafiło do szczęśliwych nabywców gorzowskiej jabłoni.

Ze względu na ogromne zainteresowanie postanowiliśmy, że ten jeden z symboli naszego miasta będzie do kupienia na ryneczku przy Jerzego także w piątek poświąteczny (9 kwietnia).

czytaj więcej


16 mar
2021

Jak prawidłowo siać warzywa

- Weź świeże podłoże

Nie wykorzystuj ziemi z własnego ogrodu, nawet jeśli jest pierwszorzędnej jakości; mogą w niej pozostawać uśpione zarazki i nasiona chwastów, które tylko czyhają, by zaatakować.

- Nie siej zbyt gęsto

Jeśli zbyt gęsto wysiejesz nasiona, zmusisz rośliny do konkurencji między sobą już od pierwszych chwil życia, a to nie sprzyja zdrowemu i silnemu wzrostowi.

- Użyj niskich doniczek lub kuwet

Do produkcji parapetowej rozsady wykorzystaj niskie i płaskie doniczki - małe siewki do wzrostu nie potrzebują hektolitrów ziemi w olbrzymich donicach.

- Podlewaj wodą kranową

Do podlewania zawsze i wszystkiego najlepsza jest deszczówka, z jednym wyjątkiem - oprócz doniczkowych wysiewów. Te są stosunkowo delikatne, a w wodzie deszczowej mogą znajdować się patogeny.

- Znajdź jasne i ciepłe miejsce

W zimnej i wilgotnej ziemi wiele nasion szybciej spleśnieje i zgnije, zanim wykiełkuje.

- Okryj wysiewy folią

Aby zatrzymać wilgoć w podłożu i utrzymać w miarę stałą temperaturę tuż nad nim, doniczki z wysianymi nasionami okryj przezroczystą folią.

- Nie używaj nawozów

Zakupiona ziemia ogrodnicza zawiera tyle składników odżywczych, by wystarczyły roślinom na około 5-6 tygodni wzrostu.

- Nie zniechęcaj się niepowodzeniami; za rok znów będzie wiosna!

czytaj więcej


12 mar
2021

Bratki – uprawa i pielęgnacja

Bratki na balkonie, bratki w ogrodzie czy bratki w domu – bez względu na to, gdzie rosną, kwiaty te wyglądają pięknie i stanowią doskonałą ozdobę. Występują w wielu odmianach i kolorach, co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością. W dodatku mają niewielkie wymagania.

Jeśli chodzi o bratki, uprawa z nasion jest najbardziej klasyczną formą. Dla osób nieco mniej cierpliwych istnieje jednak drugi, o wiele łatwiejszy sposób. W sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach bez trudu można kupić wyrośnięte już bratki. Sadzonki w doniczkach wystarczy przesadzić do większych donic, skrzynek czy do ogródka, można zrobić to już w marcu.

Kwiaty te lubią przede wszystkim żyzną i przepuszczalną glebę o pH obojętnym lub kwaśnym. Idealna będzie więc zwykła ziemia do kwiatów balkonowych lub ogrodowych. Jednak tak naprawdę bratki mogą rosnąć wszędzie – przeszkadza im jedynie podłoże zbyt podmokłe lub piaszczyste.

Już w trakcie sadzenia bratków trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw. Kwiaty nie powinny rosnąć zbyt gęsto, ponieważ będą „wyciągać” się w górę. Najlepiej zapewnić im przestrzeń ok. 20 cm.

Odnośnie temperatury – bratki w ogrodzie są w stanie przetrwać nawet chwilowe przymrozki (do -4°C). Nie lubią upałów, bo gdy jest zbyt ciepło, mają tendencję do usychania.

Przede wszystkim należy je regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie upałów i suszy. Podłoże roślin cały czas powinno być lekko wilgotne, jednak nie nazbyt mokre. Jak często podlewać bratki, by nie doprowadzić do ich uschnięcia lub przelania? Najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem. Dodatkowo trzeba uważać, by nie zalać liści i kwiatów, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób u rośliny.

Co ciekawe, bratki na balkonie, tak samo jak bratki w ogrodzie, właściwie nie potrzebują nawożenia. Aby jednak mieć pewność, że prawidłowo się rozwijają, raz w miesiącu można zastosować nawóz do roślin kwitnących.

Bratki występują w bardzo wielu odmianach. Ostatnio popularnością cieszą się bratki miniaturowe, znane też jako bratki drobnokwiatowe.

Przytłacza również ilość kolorów, w jakich występują bratki. Na balkonie lubi w ogrodzie zawsze będą piękną dekoracją. Można jednak jeszcze bardziej je urozmaicić. Ciekawym rozwiązaniem okazują się bratki wiszące lub bratki kaskadowe. Aby zyskać oryginalną ozdobę, wystarczy zasadzić je w zwisających koszyczkach lub doniczkach.

 

czytaj więcej