Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


29 lip
2020

Rynek smakuje najlepiej

Coraz bardziej przekonujemy się, że najlepsza i najzdrowsza żywność, to ta, która powstaje blisko nas, z lokalnych produktów. Od wieków wiadomo też, że gotowanie i jedzenie łączy ludzi. Dlatego uznaliśmy, że najlepszym sposobem poznania naszych sąsiadów z drugiej strony Odry będzie wspólne gotowanie potraw z regionalnych produktów.

26 września na ryneczku przy Jerzego wspólnie z sąsiadami z Niemiec będziemy wymieniać doświadczenia i wspólnie gotować potrawy ze składników pochodzących od lokalnych producentów, przy okazji propagując spędzanie wolnego czasu na powietrzu.

Projekt Rynek smakuje jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia- Polska 2014-2020, Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina pn. „Redukować bariery - wspólnie wykorzystywać silne strony”.

Celem programu jest m.in. rozwój współpracy i kontaktów pomiędzy konsumentami z Polski i Niemiec, integracja i wspólne spędzanie czasu, na powietrzu, a także wymiana doświadczeń między polskimi i niemieckimi ekspertami w gotowaniu. Program promuje regionalne produkty, ideę zdrowego żywienia, kupowanie lokalnych produktów oraz zaopatrywania się w nie na targowiskach.

czytaj więcej


28 lip
2020

Z renetą landsberską w Kostrzynie

Wyjątkową okazję we wtorek w Kostrzynie nad Odrą mieli mieszkańcy tego miasta i przebywający tam turyści, także z Niemiec; uczestnicząc w konkursie zorganizowanym przez gorzowski Urząd Miasta, w ramach akcji #GorzówOnTour, mogli wygrać renetę landsberską.

- Każdy obdarowany sadzonką tej jabłoni, najsmaczniejszej wśród renet, otrzyma certyfikat pochodzenia drzewka – zapewniła Agata Dusińska, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.

Jabłoń ta została wyhodowana w 1840 roku przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta, syna nadburmistrza Landsberga. Drzewa owocowe były jego pasją. Mimo iż jabłoń została wyhodowana w latach 40, owoce zrodziła wiele lat później, bo dopiero w roku 1852, na kilka chwil przed śmiercią sadownika.

Reneta Landsberska jest bardzo mało wymagającą odmianą. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach, jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła.

Jej smak zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach jest posadzona. Lubi piaszczyste gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,2-6,7) i przewiewne miejsca. Kiedyś była sadzona wzdłuż dróg, dzięki temu nie atakowały jej choroby grzybowe, a owoce były bardzo smaczne. Idealne dla niej będzie miejsce przewiewne, w pełnym słońcu.

Owoce Renety Gorzowskiej są zwykle duże lub średnie (8-10 cm), mają kulisto-stożkowy kształt i są nieco spłaszczone. Ich skórka jest gładka, tłusta, ma zielono-żółtą barwę i jest pokryta delikatnym, pomarańczowym rumieńcem. Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino.

Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.

czytaj więcej


20 lip
2020

Dlaczego warto zakładać łąki kwietne

Ostatnio bardzo modne stają się łąki kwietne, zwane także autostradami dla owadów. Ciekawe jest to, że propaguje się zakładanie takich upraw nie tylko na terenach wiejskich, ale również w miastach. Zastosowanie jest różnorakie. Można przecież zaaranżować łąkę kwietną zamiast trawników, na skwerach, pasach przydrożnych, w parkach, na torowisku, a nawet na dachach budynków.

źródło: KalendarzRolników.pl

 

czytaj więcej


10 lip
2020

Mistrz kupuje na ryneczku

Najlepszy Mistrz Kuchni (w 2016 roku w Polsce) Paweł Salamon robił w piątek zakupy na ryneczku przy Jerzego.

- To miejsce, gdzie można kupić wiele smacznych rzeczy - uważa „ambasador” Gorzowa.

Pan Paweł kupił m. in. ser podpuszczkowy, botwinkę oraz czereśnie i jagody.

- Będzie w domu uczta - zapewnił.

#RynekSmakuje

czytaj więcej


08 lip
2020

Z wizytą u sąsiadów

W każdy wtorek w lipcu i w sierpniu Gorzów będzie się reprezentował mieszkańcom okolicznych miejscowości. Gorzowski Rynek Hurtowy jest współorganizatorem kampanii Gorzów On Tour; na stoisku promocyjnym nie zabraknie smacznych jabłek oraz przysmaku z renety landsberskiej – masła jabłkowego.

Swój udział zapowiedzieli szefowie kuchni, którzy opowiedzą, co można „wyczarować” z jabłka hodowanego tylko w okolicach naszego miasta.

Z ofertą na spędzanie wolnego czasu będziemy docierać do naszych sąsiadów, którzy bywają w Gorzowie, ale dotąd jeszcze nie znaleźli czasu, by poznać miasto bliżej i zakochać się w nim na dłużej.

7 lipca byliśmy w Strzelcach Krajeńskich. Przed nami, w kolejności wizyt: Barlinek, Przytoczna i Kostrzyn nad Odrą, a w sierpniu Sulęcin, Słubice i Drezdenko. ☘️ 🍏

 

czytaj więcej