Gorzowski Rynek Hurtowy S.A. Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


24 sty
2024

Gorzowskie jabłko owocem z tradycją

Przed dziesięciu laty, 24 stycznia 2014 roku, jabłka odmiany Landsberska zostały wpisane, w kategorii „warzywa i owoce województwa lubuskiego”, na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo tak opisuje gorzowskie jabłko; Kulisto-stożkowate, a niekiedy szeroko kuliste owoce o zielonkawożółtej skórce, zwykle z niewielkim, jasnym, rozmytym, ceglastym rumieńcem i dość licznymi przetchlinkami, średniej wielkości lub duże, o zwartej konsystencji, o smaku kwaskowato-słodkim, lekko aromatycznym.

Jabłka odmiany Landsberska, zwane renetą landsberską, zostały wyhodowane przez sadownika amatora, radcę prawnego – Theodora Heinricha Otto Burchardta z Landsbergu (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego), syna nadburmistrza miasta Davida Christiana Otto Burchardta. Rodzina ta posiadała podmiejski majątek połączony z okazałym sadem, gdzie Burchardt – syn prowadził doświadczenia pomologiczne. Jabłoń odmiany Landsberska wyhodował w 1840 r., ale pierwsze owoce zrodziła ona dopiero w 1852 r. (tuż przed śmiercią hodowcy). Formalnie za odmianę jabłoni uznano ją po kolejnych kilkunastu latach.

W Polsce jabłoń Landsberska uchodzi za zabytek przyrodniczy i nie jest powszechnie uprawiana. Pojedyncze drzewa tej odmiany najczęściej można spotykać w ogródkach przydomowych – informuje MRiRW.

Pierwszy założony po wojnie w Gorzowie sad renety landsberskiej powstał na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych w Zieleńcu w 2009 r. Dzięki tej inicjatywie postanowiono popularyzować odmianę jabłoni, która została wyhodowana ponad 170 lat temu na tym terenie – przypomina Ministerstwo.

Owoce jabłoni odmiany Landsberska osiągają dojrzałość zbiorczą w ostatniej dekadzie września i w chłodni mogą poleżeć jedynie do połowy grudnia. Jabłka tej odmiany są dość duże z soczystym, wyraźnie winnym miąższem, bogate w sole mineralne i witaminy. Są to owoce deserowe, mające także zastosowanie w przetwórstwie. Jabłka te są dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do mięs, zwłaszcza do drobiu, wyśmienite do racuchów, nadają się też na dżemy, moszcz i do jabłecznika.

Sprzedaż renety landsberskiej, wraz z certyfikatem pochodzenia, wiosną i jesienią każdego roku, prowadzimy na ryneczku przy Jerzego.

czytaj więcej


23 sty
2024

Turniej uczniów cukierników

W środę (23 stycznia) w Gorzowie odbędą się wojewódzkie eliminacje turnieju na najlepszego lubuskiego ucznia cukiernika. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników, ale najbardziej za uczniów gorzowskiego „gastronomika”. Z tą szkołą blisko współpracujemy od lat i liczymy, że ufundowane przez nas nagrody trafią właśnie do uczniów z Gorzowa.

Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik odbędzie się już po raz 29. W tym roku organizatorem etapu wojewódzkiego jest Zespół Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim.

Współpraca GRH, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Urzędu Miasta to wynik zawartego w 2020 roku porozumienia, któremu patronuje prezydent miasta Jacek Wójcicki. Cel współpracy to promocja zdrowego żywienia, lokalnych producentów i Gorzowa. W jej ramach partnerzy realizują akcje oraz wydarzenia z udziałem i dla mieszkańców. To między innymi przedświąteczne gotowanie „Barszczu po gorzowsku”, promocja nowalijek czy działania towarzyszące największym miejskim imprezom jak Urodziny Miasta czy „Dobry wieczór Gorzów”.

czytaj więcej


17 sty
2024

Przepis na domową pizzę

Polecamy przepis na pyszną i łatwą w wykonaniu pizzę. Wyjątkowo smaczne ciasto w połączeniu z ulubionymi składnikami to prawdziwa uczta dla podniebienia. I jak tu nie świętować Międzynarodowego Dnia Pizzy?

czytaj więcej


08 sty
2024

Naturalne sposoby walki z przeziębieniem

Czas jesienno-zimowy to okres częstych przeziębień. Nie możemy spać, bo katar, ból gardła czy gorączka nie dają nam możliwości, by zasnąć. Najlepszymi sposobami na przeziębienie lub początek choroby, by je zniwelować są napary z ziół, soki, które można stosować na co dzień lub w czasie przeziębień. Rozgrzewające herbatki z dodatkiem imbiru, lipy, cynamonu czy miodu na pewno pomogą nam w tym trudnym okresie. 

Napary z miętą pieprzową, sok z czarnego bzu czy sok z malin są niezastąpione podczas przeziębienia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Żurawina, która jest bogata w witaminę C, zapobiega infekcjom i wzmacnia nasz organizm, co chroni przed chorobami. Cynamon również świetnie działa w leczeniu przeziębienia, bo ma działania dezynfekujące, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

czytaj więcej