Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


25 lip
2022

Czas lawendy

Lawenda to magiczna roślina, której obecność nadaje walorów każdemu miejscu. Źródłem niesamowitego zapachu lawendy są drobne, niebieskie, różowe lub fioletowe kwiaty, które kwitną od lipca do sierpnia.

Ze względu na niezwykle przyjemny aromat tego krzewu ozdobnego, który ma odprężające właściwości, lawenda często jest sadzona w miejscach wypoczynkowych. Ten krzew ozdobny równie uroczo prezentuje się sadzony w ziemi, jak i w donicy lub wiklinowym koszu.

Lawenda jest doskonałą rośliną dla osób, które nie przepadają za pracami w ogrodzie bądź nie starcza im na nie czasu. Bylina ta jest mało wymagająca, dodatkowo można ją uprawiać również w domowym zaciszu.

Uprawa w ogrodzie

Lawenda, ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie, uwielbia nasłonecznione miejsca i umiarkowanie wilgotną glebę. Dodatkowo stanowisko pod tę bylinę powinno być zasadowo-wapienne. Sadząc lawendę, należy pamiętać o zachowaniu ok. 50 cm odległości między krzewami. Bylinę tę warto jesienią podsypać kompostem, ponieważ dostarczy to niezbędnych minerałów roślinie. Aby uzyskać ładny kształt lawendy i zagwarantować jej bujny rozrost, trzeba pamiętać o przycinaniu tego krzewu ozdobnego. Należy robić to dwa razy w roku – pierwszy raz po przekwitnięciu byliny, ścinając kwiatostany i fragmenty łodygi i drugi raz na wiosnę, eliminując uszkodzone pędy rośliny i skracając lawendę o połowę jej wysokości, by pobudzić kwiat do rozwoju. Bylina ta nie przepada za mrozami.

Uprawa w donicy

Do hodowli lawendy w donicy trzeba przygotować ziemię wapienną i przepuszczalną, a sam pojemnik powinien być dość duży, by korzenie byliny mogły mieć swobodę. Dodatkowo donica winna posiadać otwory na spodzie, aby nadmiar wody mógł znaleźć ujście. Warto też zadbać o to, by warunki do uprawy lawendy w donicy były jak najmocniej zbliżone do naturalnych. W tym celu należy umiejscowić pojemnik z byliną w dość silnie nasłonecznionym, przewiewnym miejscu, a kwiat umiarkowanie podlewać. Na zimę warto przenieść lawendę do ciepłego pomieszczenia.

czytaj więcej


15 lip
2022

Ogórki kiszone a kwaszone

Kiszenie oraz kwaszenie są dwoma różnymi procesami. Najczęściej poddaje się im wszelakie dowolne warzywa, jednak najbardziej popularne to kapusta i ogórki.

Ogórki w occie mają w przypadku procesu kwaszenia mocno octowy zapach i są białe, miękkie i mało elastyczne. Różnice widoczne są od razu – ogórki kwaszone są mniej wyraźne w smaku, z kolei ogórki kiszone są twarde, chrupiące i kwaśne.

Proces kiszenia

Jest to inaczej proces fermentacji mlekowej, którą przeprowadzają bakterie kwasu mlekowego. Rozkładają one cukry zawarte w warzywach do kwasu mlekowego i niewielkiej ilości kwasu octowego wraz z etanolem. Powstały kwas mlekowy automatycznie obniża pH roztworu (zalewy ogórkowej) do około 4,5. Wówczas nie rozwijają się bakterie gnilne, które psują żywność. Właśnie dlatego ogórki kiszone są zazwyczaj dobrze zakonserwowane – i to całkowicie naturalnie!

Proces kwaszenia

Kwaszenie jest sztucznie wywołanym… kiszeniem. Producenci chcą dzięki temu procesowi uzyskać podobny do kiszenia efekt, jednak nieco niższym kosztem. Właśnie z tego względu nie poddają ogórków działaniu bakterii i zalewają je roztworami kwasów mlekowych, octowych czy sorbowych. Głównie tym różnią się ogórki kiszone a kwaszone.

 

czytaj więcej


06 lip
2022

Zmieniamy się, dla Was

Gorzowski Rynek Hurtowy konsekwentnie dąży do realizacji swojej zapowiedzi sprzed dwóch lat; zmieniamy się, dla Was. W środę w budynku przy ulicy Targowej 9 swoje podwoje ponownie otworzył sklep JYSK.

Ponownie, ponieważ ten duński sklep z wyposażeniem mieszkań już tu był, ale śmiało można uznać, że to nowe otwarcie; zmieniła się lokalizacja, powiększyła powierzchnia i wybór, a ekspozycja towarów jest w wysokim standardzie. No i co najważniejsze; z okazji nowego otwarcia na wiele towarów wprowadzono atrakcyjne, dochodzące do 70%, zniżki.

Zapomnieć o sobie nie daje mieszczący się w tym samym budynku sklep „Pati & Maks”, gdzie w jednym miejscu można kupić wszystko dla dziecka. Właściciele marketu z okazji lata na wiele towarów do końca miesiąca wprowadzili 10-procentowy rabat.

- Spółka GRH zawsze dotrzymuje słowa. Obiecaliśmy zmiany i je konsekwentnie wprowadzamy; wkrótce w naszych halach powstaną kolejne, nowe, prestiżowe sklepy – poinformowała Agata Dusińska, prezes GRH.

Zapraszamy do galerii foto.

czytaj więcej


05 lip
2022

Oferta pracy

Gorzowski Rynek Hurtowy S.A., ul. Targowa 11, 66-400 Gorzów Wlkp.

poszukuje pracownika na stanowisko:

                          pracownik gospodarczy

Zadania:

  • wykonywanie prac gospodarczych, porządkowych oraz pielęgnowanie terenów zieleni.

Wymagania:

  • rzetelność;
  • odpowiedzialność i uczciwość oraz zaangażowanie i chęci do pracy;
  • prawo jazdy kat. B będzie dodatkowym atutem.

Oferujemy:

  • umowę zlecenie;
  • pracę w systemie jednozmianowym;
  • stabilność zatrudnienia;
  • możliwość rozpoczęcia pracy od zaraz.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 695 308 352

czytaj więcej


01 lip
2022

Międzynarodowy Dzień Owoców

1 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców. Jemy ich za mało i dlatego szczególnie dziś możemy pozwolić sobie na większą dawkę witamin. 

Przeciętny Polak w 2020 r. zjadł blisko 3,9 kg owoców oraz ponad 7,7 kg warzyw. Co ciekawe, grupą, która kupiła najwięcej owoców i warzyw, są emeryci i renciści. W ich miesięcznej diecie było ponad 5 kg owoców i ponad 10 kg warzyw.

Jak wynika z badań Kantar, owoce i warzywa znalazły się na czele listy produktów, których Polacy chcą jeść więcej.

Sezon na polskie owoce otwierają truskawki. Jak wynika z badań, truskawki to ulubiony owoc Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy.

Prozdrowotna dieta pełna soczystych owoców to najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Do codziennego menu warto włączyć produkty bogate w błonnik. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć dietę oczyszczającą, najlepiej zacząć od spożywania większej ilości warzyw i owoców.

Owoce stanowią doskonałą przekąskę i nieco osłodzą codzienną dietę. Wśród owoców, które zawierają składniki odżywcze o właściwościach antyoksydacyjnych, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia, wymienia się: jabłka, jagody, figi, winogrona, kiwi, mango, pomarańcze, maliny, truskawki i arbuz.

czytaj więcej