Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


25 sie
2021

Kosz na śmieci w rzece

Pracownicy GRH sprzątający w środę bulwary zauważyli w Warcie kosz na śmieci. Operacja wyciągnięcia prawie stukilogramowego pojemnika odciągnęła od codziennych obowiązków trzy osoby i ciągnik widłowy.

- Bulwary to wizytówka Gorzowa. Raz jeszcze apelujemy do osób, korzystających z ich uroków, aby pozostawiły je w takim stanie, w jakim je zastały – powiedziała Agata Dusińska, prezes GRH.

Betonowe kosze trafiły na bulwar w tym roku.

czytaj więcej


31 lip
2021

Dlaczego warto jeść wiśnie

W sezonie letnim lubimy delektować się czerwonymi i soczystymi wiśniami. Wyróżnia je słodko-kwaśny smak. Chętnie używamy ich do deserów lub jadamy samodzielnie. Ale okazuje się, że ten pyszny owoc pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wiśnie nazywane są superfoods i należą do grona najzdrowszych pokarmów na świecie. Poznaj właściwości zdrowotne wiśni.

czytaj więcej


18 lip
2021

Kiszone czy kwaszone?

Większość z nas kupując ogórki czy kapustę nie zwraca uwagi, czy są one kiszone czy kwaszone. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w różnych częściach naszego kraju oba te słowa znaczą to samo. Co jednak jest oczywiste dla konsumentów, dla producentów żywności już niekoniecznie. Niektórzy z nich wykorzystują tę lukę i sprzedają produkty, których świadomie być może byśmy nie wybrali.

Pod względem technologicznym kiszenie i kwaszenie to odrębne procesy. Poddaje się im właściwie wszystkie warzywa, z czego najbardziej popularne są ogórki oraz kapusta.

Kiszenie to inaczej proces fermentacji mlekowej. Przeprowadzają go bakterie kwasu mlekowego. Ich działanie polega na rozkładzie cukrów obecnych w warzywach do kwasu mlekowego oraz niewielkich ilości kwasu octowego i etanolu. Powstały kwas mlekowy powoduje obniżenie pH roztworu (czyli zalewy) do wartości około 4,5. W takich warunkach nie rozwijają się już bakterie gnilne powodujące psucie się żywności, dlatego kiszenie jest jedną z metod konserwacji żywności, w dodatku całkowicie naturalną.

Kwaszenie można potocznie nazwać sztucznie wywołanym kiszeniem. Producenci mają na celu uzyskanie efektu w krótkim czasie, jak najniższym kosztem, dlatego zamiast poddawać warzywa działaniu bakterii zalewają je roztworami kwasów: octowego, mlekowego czy sorbowego. Tak wytworzone produkty łatwo jest odróżnić od ukiszonych naturalnie, ponieważ różnią się one smakiem, konsystencją oraz kolorem. W warzywach kwaszonych wyraźnie odczuwalny jest smak i sapach octowy, są one białe, miękkie i mało elastyczne.

Produkty kiszone natomiast mają przyjemnie kwaśny smak, delikatny zapach, naturalny kolor oraz są twarde i chrupiące.

Spożywanie kiszonek jest dużo korzystniejsze dla naszego zdrowia. Zawierają one dużo cennych witamin, wpływają korzystnie na proces trawienia i odporność. Są również źródłem bakterii probiotycznych.

czytaj więcej


03 lip
2021

Urodzinowy poczęstunek

Z okazji 764. urodzin miasta Gorzowski Rynek Hurtowy oraz Zespół Szkół Gastronomicznych przygotowały dla gorzowian owocowy poczęstunek; energetyczne wsparcie dla uczestników piątkowego koncertu Majki Jeżowskiej.

To już kolejna propozycja Gorzowskiego Rynku Hurtowego, który wraz z Urzędem Miasta i Zespołem Szkół Gastronomicznych promuje zdrowe odżywianie, z surowców pochodzących od lokalnych producentów i dostawców. Ma to związek z ogłoszonym przez ONZ Rokiem Owoców i Warzyw.

Na upały najlepszy jest chłodnik, a kanapka może być zdrowa i kolorowa. W połowie czerwca mogli się o tym przekonać przyjeżdżający autobusem na przystanek przy Łaźni Miejskiej, kierowcy gorzowskiego MZK. Chłodnik i kanapki przygotowali dla nich uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych pod opieką swoich nauczycieli. Z poczęstunku skorzystali także pasażerowie ich autobusów.

W Dniu Matki do rąk gorzowskich mam trafiły warzywne kanapki. W ich produkcję zaangażowali się uczniowie „gastronomika”, a o składniki do ich przygotowania zadbali pracownicy Gorzowskiego Rynku Hurtowego. 

Chcemy, by nawyk spożywania świeżych warzyw i owoców był elementem diety jak największych grupy gorzowian, a przy okazji przypominamy o tym, że na ryneczku przy Jerzego mamy największy wybór zdrowych produktów od lokalnych producentów - podkreśliła prezes GRH Agata Dusińska.

czytaj więcej


22 cze
2021

Nowe życie "pchlego targu"

Gorzowski Rynek Hurtowy rozszerza działalność „pchlego targu”, gdzie można nabyć lub wymienić różne towary oraz produkty, głównie używane lub sprzedawane po niskich cenach.

„Pchli targ” dotychczas funkcjonował tylko na małej powierzchni w poniedziałki, środy i piątki. Od 26 czerwca na CAŁYM placu targowym między ulicą Woskową a Targową będzie możliwość sprzedania/kupienia rzeczy używanych W KAŻDĄ SOBOTĘ, od godziny 7.00 do 14.00!

Zainteresowanym sprzedażą „na ryneczku GRH” oferujemy bardzo atrakcyjne ceny wynajmu powierzchni wystawienniczej, chętnie też odpowiemy na wszystkie pytania (mail grh@grh.pl tel. 95 720 60 28).

Zapraszamy poszukujących dobrej jakości rzeczy używanych, cenowych okazji, kolekcjonerów; tylko u nas bezpłatny parking, a sobota to idealny dzień na zakupy.

Do zobaczenia na „pchlim targu” GRH!!!

czytaj więcej