Bratek ogrodowy to gatunek rośliny dwuletniej, kwitnącej w różnych barwach od przedwiośnia do początku lata. Dzięki wczesnej porze kwitnienia, bratek ogrodowy jest popularną ozdobą balkonów i tarasów, chętnie sadzoną do skrzynek i donic już od marca.
Powstał ze krzyżowania fiołka trójbarwnego, rogatego oraz fiołka ałtajskiego. Obecnie bratki są dostępne w sektach odmian, które podzielono na wiele grup. Poszczególne odmiany bratków różnią się barwą kwiatów, które mogą być jedno- lub wielobarwne, osiąganą wielkością (10-25 cm), a także terminem kwitnienia (III - VII).
Najwcześniej, bo już w marcu kwitną wczesne i średnio wczesne odmiany bratków. Te odmiany zdobywają największą popularność, gdyż ich kwiaty można podziwiać w okresie, kiedy większość innych roślin jeszcze nie kwitnie.
Kupując bratki w doniczce zwróćmy jednak uwagę, aby na roślinie było jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków, gdyż to da nam pewność, że bratek obficie zakwitnie, a jego kwitnienie będzie trwało jeszcze długo.
Unikajmy zakupu bratków już przekwitających, z widocznymi plamami na liściach lub kwiatach czy innymi oznakami chorobowymi. Takie bratki w doniczce na balkonie lub tarasie szybko obumrą i nie będą stanowić już ozdoby.
Bratki można sadzić od marca, gdy wyraźnie widać oznaki wiosennego ocieplenia. Kwiaty bratków są dość odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki im nie szkodzą. Pamiętajmy jednak, że kupowane w kwiaciarniach rośliny pochodzą z upraw szklarniowych i może być konieczne ich hartowanie (stopniowe przyzwyczajenie do temperatur na zewnątrz).
Dlatego przynosząc nowe bratki, warto je najpierw na kilka dni postawić w osłoniętym miejscu na balkonie, tak aby nie były narażone na zimne wiatry. Dopiero po kilku dniach sadzimy je do docelowych donic czy skrzynek.
Bratki dobrze rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu, choć nieco dłużej będziemy się nimi cieszyć jeśli nie wystawimy ich na pełne, ostre słońce. Powinniśmy także chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, bo ich kwiaty są delikatne, a zbyt często zwilżane łatwo gniją. Najlepszy do uprawy bratków będzie zatem taras lub balkon posiadający zadaszenie.
Bratek ogrodowy nie ma dużych wymagań co do ziemi. Wymagają stałej wilgoci, ale nie lubią zalewania (ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra). Podczas podlewania pamiętajmy, aby lać wodę bezpośrednio do ziemi (najlepiej na podstawkę pod doniczką) i nigdy nie zraszać ich liści ani kwiatów. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek, gdyż pozwoli to, aby w ciągu dniach słońce osuszyło rośliny, a nadmiar wilgoci odparował.
Kwitnienie bratków możemy przedłużyć, zasilając rośliny nawozami do roślin kwitnących, bogatymi w fosfor i potas. Najlepiej stosować nawozy płynne, co pozwoli połączyć nawożenie z podlewaniem. Porcję tego typu nawozu zazwyczaj dodaje się do wody do podlewania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Jeżeli chcemy, aby bratki jak najdłużej kwitły, a nie zależy nam na zebraniu ich nasion, warto usuwać przekwitające kwiaty. Dzięki temu roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie nasion, a będzie wytwarzać stale nowe pąki kwiatowe. Warto też obrywać obumierające listki, na których pojawiają się gnilne plamy lub inne objawy chorobowe.
Po zakończeniu kwitnienia bratków roślin się pozbywamy, gdyż nie będą już stanowić ozdoby. Są to rośliny dwuletnie, wysiewane z nasion. W pierwszym roku uprawy wytwarzają części zielone i po przezimowaniu kwitną na drugi rok. Po kwitnieniu zamierają.
źródło: PoradnikOgrodniczy.pl