Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Proces kiszenia jest powszechnym sposobem konserwowania i przechowywania żywności. Kiszone ogórki znamy wszyscy, a gdyby tak wypróbować ukisić inne warzywa i owoce? Polecamy - bo są naprawdę rewelacyjne smakowo i przede wszystkim bardzo zdrowe.

Podstawą dobrej kiszonki jest solanka, czyli roztwór soli – 1 l wody (niechlorowanej) z dodatkiem łyżki soli. Sól ułatwia fermentację, ponieważ hamuje namnażanie się szkodliwych bakterii, a nie przeszkadza bakteriom kwasu mlekowego. Jest dobrym konserwantem i pobudza wydzielanie soków przez warzywa.

Do kiszenia nadają się zdrowe, świeże warzywa i owoce. Można użyć: ogórków, buraków, kapusty, fasoli, marchewki, rzodkiewek, pomidorów (zielonych i czerwonych), kalarepy, cebuli, czosnku i innych, a z owoców: jabłek, pigw, żurawiny, ananasów, pomarańczy, brzoskwiń, śliwek, gruszek i innych. Można też trochę poeksperymentować.

Jako dodatki wzmacniające smak można dodać: koper, angielskie ziele, liść laurowy, czosnek, cebulę, jałowiec, cynamon, sproszkowaną paprykę, pieprz, anyż, estragon, cząber, rozmaryn i inne zioła.

Kilka zasad udanego kiszenia:

• Najlepsza jest sól kamienna, morska lub himalajska, niejodowana, bez substancji antyzbrylających;

• Używamy naczyń szklanych, plastikowych lub glinianych – nie metalowych.

• Produkty układamy ciasno i tak, by wszystko było przykryte zalewą.

• Do naczynia można włożyć spodek dociążony kamieniem, by zapewnić lepsze warunki beztlenowe.

• Używamy wody pozbawionej chloru – może być kranówka, ale przegotowana i odstana (kilka godzin).

Czas kiszenia: 2-21 dni w zależności od preferencji smakowych.

Młoda kapusta z bakaliami

Składniki: ok. 1 kg młodej kapusty, 100 g orzechów włoskich (wcześniej moczonych kilka godzin), 100 g rodzynek, 1 łyżka miodu, 2 kubki solanki.

Wykonanie: kapustę poszatkować, orzechy podzielić na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki połączyć i umieścić w słoiku, lekko ubić. Solankę wymieszać z miodem i zalać przygotowaną w słoiku kapustę. Odstawić na 7-9 dni.

Kiszone zielone pomidory

Składniki: ok. 0,5 kg zielonych pomidorów, korzeń chrzanu, (ok. 4 cm), 1 główka czosnku przekrojona na pół, 2 gałązki kopru (baldachimy), 1 kawałek liścia chrzanu, 1 listek laurowy, solanka (1 l wody + łyżka soli), 2 łyżeczki pieprzu cytrynowego.

Wykonanie: pomidory, czosnek i pozostałe przyprawy umieścić w słoiku, tak by ściśle do siebie przylegały. Zagotować wodę, dodać sól i pieprz, po lekkim ostygnięciu zalać pomidory. Zakręcić słoik i odstawić w chłodne i ciemne miejsce na ok. 4 tygodnie.

Kiszona zielona fasolka szparagowa

Składniki: 1 kg zielonej fasolki szparagowej, 1 mały pęczek zielonej pietruszki, 2 gałązki melisy cytrynowej, 2 łyżeczki pieprzu kolorowego w ziarnach, 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 3 łyżki oleju rzepakowego

+ solanka.

Wykonanie: fasolkę, zioła w całości i przyprawy umieścić w słoiku. Zalać solanką. Na końcu dodać olej. Zakręcić słoik i odstawić w chłodne miejsce. Powinna być gotowa po kilku dniach.

Kiszone nitki cukinii

Składniki: 2 cukinie, 1 liść laurowy, 2 duże ząbki czosnku, 1 łyżka ulubionych ziół, 1 ziarenko ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu mielonego, solanka.

Wykonanie: cukinie pokroić na cienkie słupki. Warzywa wraz z przyprawami umieścić w naczyniu i delikatnie docisnąć. Zalać wystudzoną solanką, odstawić w ciemne i chłodne miejsce. Gotowe po 2-3 dniach. Jeśli się „przekisi” można użyć jej do zupy.

Kiszone śliwki

Składniki: ok.1 kg śliwek, 5 goździków, pół łyżeczki kardamonu, solanka, 1 łyżka cukru.

Wykonanie: śliwki przekroić na pół i usunąć pestki. Owoce ciasno ułożyć w słoiku, dodając goździki. Zagotować solankę z kardamonem Gdy ostygnie zalać owoce, aby je przykryła. Lekko zakręcić słoik, aby gaz mógł się ulatniać i odstawić na 4-5 dni, a potem, mocno dokręcić wieczko i przenieść w chłodne miejsce. Gotowe po ok. 10-14 dniach.

Kiszone jabłka

Składniki: 1 kg twardych jabłek, 1 łyżka rodzynek, kilka ziaren pieprzu, 1 liść wiśni, kilka goździków, 2-3 ziarna jałowca, kilka ziarenek ziela angielskiego, solanka.

Wykonanie: jabłka umyć i przekroić na połówki. Układać owoce jak najciaśniej w słoiku. Dodać przyprawy i zalać solanką. Zakręć słoik i zostawić na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Następnie przenieść do piwnicy lub innego chłodnego miejsca.

Kiszonka nie może być wystawiona na działanie słońca.

źródło: kalendarzrolnika.pl