Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Historia

Reneta landsberska (jak sama nazwa mówi) została wyhodowana w Landsbergu, jak przed II wojną światową nazywał się Gorzów Wielkopolski. Dokonał tego w XIX wieku, dokładnie w 1840 roku radca prawny Theodor Heinrich Otto Burchardt, zapalony ogrodnik, syn ówczesnego prezydenta miasta. Sadzonki pierwsze owoce dały dopiero w 1852 roku. Jabłka pochodziły z sadu na przedmieściach Landsberga, który znajdował się w okolicy dzisiejszych ulic Borowskiego i Kazimierza Jagiellończyka, czyli w obecnym śródmieściu Gorzowa.

Po 1945 roku zapomniana, „drugą młodość” przeżywa od 2009 roku, gdy Ryszard Bronisz, ówczesny prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego, postanowił na nowo spopularyzować tę odmianę jabłoni, sadząc w podgorzowskim Zieleńcu 250 drzewek.

W ostatnich latach GRH prowadzi sprzedaż sadzonki renety landsberskiej. Kupić ją można na naszym ryneczku, nabywca otrzymuje certyfikat pochodzenia drzewka. Zainteresowanie jest tak duże, że w dniu sprzedaży po sadzonkę ustawiają się długie kolejki, a drzewko coraz częściej jest nazywane „jedną z wizytówek Gorzowa”.

Uprawa

Jest bardzo mało wymagającą odmianą. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła. Jabłoń preferuje wietrzne tereny, glebę o lekko kwaśnym pH (6,2 – 6,7), dobrze znosi wyższe temperatury. Grunt powinien być piaszczysty, ale niezbyt suchy. Wybrane miejsce powinno być dobrze nasłonecznione, unikać należy terenów podmokłych, o dużym zacienieniu oraz nizin.

Owoce dojrzewają z początkiem października, a najlepiej smakują dwa miesiące po zbiorze.

Renetę landsberską zawsze przycinamy na wiosnę, nawet gdy została posadzona jesienią. Przewodnik drzewka skracamy do 70-90 cm. Jeśli roślina posiada już pędy boczne, to skracamy przewodnik 40 centymetrów nad ostatnim pędem, a gałęzie boczne o 1/3 długości. Wszystkie wyrosty od ziemi do wysokości 50 centymetrów wycinamy.

Owoce

Owoce renety są początkowo zielono-żółte, a po odleżeniu stają się żółto-pomarańczowe. Jabłka te są najczęściej dużej lub średniej wielkości (8-10 cm) są delikatnie spłaszczone, a ich miąższ jest żółto-biały. Owoce są bardzo soczyste, a ich smak jest lekko kwaśny; idealnie nadają się do wypieków, soków, win oraz przetworów.

Smacznego!