Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Zima to pora roku, która nie tylko ludziom przysparza trudności. Zwierzęta tak samo jak my, a może nawet bardziej zmagają się z kapryśną pogodą. Na walkę z niekorzystnymi warunkami atmosferycznym narażone są między innymi ptaki. 

Kiedy mamy do czynienia z łagodnymi zimami, śnieg nie pokrywa grubą warstwą ziemi, a temperatura nie spada dużo poniżej zera, ptaki radzą sobie samodzielnie. Żywią się nasionami i owocami, które opadły z drzew i krzewów. Poszukują w liściach ukrytych owadów i ich larw.

Jednak, gdy tylko nadejdą silne mrozy, a śnieg pokryje ziemię, wówczas konieczna jest nasza pomoc. Dostęp do pożywienia w takich warunkach staje się utrudniony i ptaki nie są w stanie samodzielnie go znaleźć. Problem mają zwłaszcza osobniki z mniejszym doświadczeniem, stare bądź osłabione.

Kiedy już zdecydowaliśmy się, że będziemy zimą dokarmiać ptaki, musimy robić to regularnie. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i będą przylatywać w miejsce, gdzie mogą je znaleźć. 

Pokarm powinien być wykładany każdego dnia. Lepiej jest wysypywać kilka, ale małych dawek, niż jedną, a za dużą. Karma nie powinna leżeć na zewnątrz zbyt długo.

Istotne jest, aby ustawić w pobliżu karmnika poidełko. W okresach silnych mrozów dostęp do wody jest ważny. Ptaki nie potrafią zaspokoić swojego pragnienia śniegiem czy lodem i stąd trudność ze znalezieniem odrobiny wody.

W tym przypadku także ważne jest regularne sprawdzanie, czy woda nie zamarzła, zwłaszcza w mroźne dni.

Oto, co możemy podawać ptakom:

  • zboża: proso, owies, pszenicę, jęczmień;
  • nasiona: słonecznik, dynię, kukurydzę, rzepak, rzepik;
  • płatki zbożowe z wyżej wymienionych zbóż;
  • kasze: jęczmienną, gryczaną;
  • orzechy: włoskie, laskowe, ziemne;
  • owoce i nasiona dziko rosnących roślin: jarzębiny, dzikiej róży, berberysu, bzu czarnego;
  • świeże owoce: jabłka, gruszki;
  • gotowane warzywa: marchew, ziemniaki;
  • słoninę, łój, smalec.

Ptakom nie wolno podawać produktów solonych. Układ pokarmowy tych zwierząt pozbawiony jest pęcherzyka żółciowego przez co zdolność wydalania soli jest ograniczona. Poza tym ptaki nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem ani lodem, a po spożyciu solonego pokarmu właśnie ono by im dokuczało. 

Zepsute jedzenie również nie powinno lądować w karmniku. Nie traktujmy go jak śmietnika, do którego wrzucamy spleśniały chleb, zjełczałe kasze lub zgniłe owoce. Zjedzenie przez ptaki zepsutego pokarmu może doprowadzić do schorzeń układu pokarmowego powodując rozwój choroby, a nawet śmierć.

Warto zaangażować w to najmłodszych. Będzie to dla nich nie tylko zajęcie edukacyjne, ale pomoże uwrażliwić je na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony.