Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Przed dziesięciu laty, 24 stycznia 2014 roku, jabłka odmiany Landsberska zostały wpisane, w kategorii „warzywa i owoce województwa lubuskiego”, na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo tak opisuje gorzowskie jabłko; Kulisto-stożkowate, a niekiedy szeroko kuliste owoce o zielonkawożółtej skórce, zwykle z niewielkim, jasnym, rozmytym, ceglastym rumieńcem i dość licznymi przetchlinkami, średniej wielkości lub duże, o zwartej konsystencji, o smaku kwaskowato-słodkim, lekko aromatycznym.

Jabłka odmiany Landsberska, zwane renetą landsberską, zostały wyhodowane przez sadownika amatora, radcę prawnego – Theodora Heinricha Otto Burchardta z Landsbergu (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego), syna nadburmistrza miasta Davida Christiana Otto Burchardta. Rodzina ta posiadała podmiejski majątek połączony z okazałym sadem, gdzie Burchardt – syn prowadził doświadczenia pomologiczne. Jabłoń odmiany Landsberska wyhodował w 1840 r., ale pierwsze owoce zrodziła ona dopiero w 1852 r. (tuż przed śmiercią hodowcy). Formalnie za odmianę jabłoni uznano ją po kolejnych kilkunastu latach.

W Polsce jabłoń Landsberska uchodzi za zabytek przyrodniczy i nie jest powszechnie uprawiana. Pojedyncze drzewa tej odmiany najczęściej można spotykać w ogródkach przydomowych – informuje MRiRW.

Pierwszy założony po wojnie w Gorzowie sad renety landsberskiej powstał na terenie Zespołu Szkół Ogrodniczych w Zieleńcu w 2009 r. Dzięki tej inicjatywie postanowiono popularyzować odmianę jabłoni, która została wyhodowana ponad 170 lat temu na tym terenie – przypomina Ministerstwo.

Owoce jabłoni odmiany Landsberska osiągają dojrzałość zbiorczą w ostatniej dekadzie września i w chłodni mogą poleżeć jedynie do połowy grudnia. Jabłka tej odmiany są dość duże z soczystym, wyraźnie winnym miąższem, bogate w sole mineralne i witaminy. Są to owoce deserowe, mające także zastosowanie w przetwórstwie. Jabłka te są dobre do jedzenia na surowo, doskonałe jako dodatek do mięs, zwłaszcza do drobiu, wyśmienite do racuchów, nadają się też na dżemy, moszcz i do jabłecznika.

Sprzedaż renety landsberskiej, wraz z certyfikatem pochodzenia, wiosną i jesienią każdego roku, prowadzimy na ryneczku przy Jerzego.