Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


21 mar
2023

W piątek przywitamy wiosnę

W najbliższy piątek będziemy „nowalijkowo” witać wiosnę. Klienci Gorzowskiego Rynku Hurtowego na ryneczku przy Jerzego będą obdarowywani bukietami nowalijek i częstowani zdrowymi, kolorowymi kanapkami, przygotowanymi przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie stoisko Miejskiego Rzecznika Konsumentów, gdzie od godziny 9.00 do 11.00 specjaliści będą bezpłatnie udzielać porad związanych z prawami konsumenta.

Wiosna to doskonały czas, by swoją codzienną dietę zacząć poszerzać o produkty, których na ryneczku z dnia na dzień będzie coraz więcej, a najpopularniejsze nowalijki to rzodkiewka, szczypiorek i sałata.

czytaj więcej


20 mar
2023

Bratki na balkonie

Bratki na balkonie, bratki w ogrodzie czy bratki w domu – bez względu na to, gdzie rosną, kwiaty te wyglądają pięknie i stanowią doskonałą ozdobę. Występują w wielu odmianach i kolorach, co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością. W dodatku mają niewielkie wymagania.

Jeśli chodzi o bratki, uprawa z nasion jest najbardziej klasyczną formą. Dla osób nieco mniej cierpliwych istnieje jednak drugi, o wiele łatwiejszy sposób. W sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach bez trudu można kupić wyrośnięte już bratki. Sadzonki w doniczkach wystarczy przesadzić do większych donic, skrzynek czy do ogródka, można zrobić to już w marcu.

Kwiaty te lubią przede wszystkim żyzną i przepuszczalną glebę o pH obojętnym lub kwaśnym. Idealna będzie więc zwykła ziemia do kwiatów balkonowych lub ogrodowych. Jednak tak naprawdę bratki mogą rosnąć wszędzie – przeszkadza im jedynie podłoże zbyt podmokłe lub piaszczyste.

Już w trakcie sadzenia bratków trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw. Kwiaty nie powinny rosnąć zbyt gęsto, ponieważ będą „wyciągać” się w górę. Najlepiej zapewnić im przestrzeń ok. 20 cm.

Odnośnie temperatury – bratki w ogrodzie są w stanie przetrwać nawet chwilowe przymrozki (do -4°C). Nie lubią upałów, bo gdy jest zbyt ciepło, mają tendencję do usychania.

Przede wszystkim należy je regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie upałów i suszy. Podłoże roślin cały czas powinno być lekko wilgotne, jednak nie nazbyt mokre. Jak często podlewać bratki, by nie doprowadzić do ich uschnięcia lub przelania? Najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem. Dodatkowo trzeba uważać, by nie zalać liści i kwiatów, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób u rośliny.

Co ciekawe, bratki na balkonie, tak samo jak bratki w ogrodzie, właściwie nie potrzebują nawożenia. Aby jednak mieć pewność, że prawidłowo się rozwijają, raz w miesiącu można zastosować nawóz do roślin kwitnących.

Bratki występują w bardzo wielu odmianach. Ostatnio popularnością cieszą się bratki miniaturowe, znane też jako bratki drobnokwiatowe.

Przytłacza również ilość kolorów, w jakich występują bratki. Na balkonie lubi w ogrodzie zawsze będą piękną dekoracją. Można jednak jeszcze bardziej je urozmaicić. Ciekawym rozwiązaniem okazują się bratki wiszące lub bratki kaskadowe. Aby zyskać oryginalną ozdobę, wystarczy zasadzić je w zwisających koszyczkach lub doniczkach.

czytaj więcej


17 mar
2023

Kolejka po naszą renetę

Gorzowski Rynek Hurtowy w piątek (17 marca) na ryneczku przy Jerzego oferował jeden z symboli naszego miasta – renetę landsberską. Po sadzonkę gorzowskiego drzewka ustawiła się długa kolejka - cała dostawa ze specjalistycznej szkółki została wyprzedana w ciągu niecałej godziny. 

Każdy nabywca sadzonki otrzymał certyfikat pochodzenia drzewka oraz krótki przewodnik jego hodowli.

Kolejne dostawy dopiero jesienią, gdy sadzonki osiągną minimum metr wysokości.

Reneta landsberska została wyhodowana w naszym mieście w 1840 roku, jest bardzo mało wymagającą odmianą jabłoni. Jej smak zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach jest posadzona - idealnym dla niej jest miejsce przewiewne, w pełnym słońcu. 

Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino. Owoce dojrzałość osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.

Jabłko zawiera mnóstwo cennych witamin oraz błonnika. Pozytywnie wpływa na odporność, regenerację organizmu, trawienie, zęby, a poza tym zmniejsza ilość cholesterolu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy. 

czytaj więcej


14 mar
2023

Owoce i warzywa w marcu

Zdrowe pożywienie, najlepiej lokalne i przede wszystkim, zgodne z sezonowością, jest dobre dla Ciebie i dla środowiska. Dietetycy i ekolodzy zgodnie radzą, aby kupować wyłącznie sezonowe owoce i warzywa od lokalnych producentów, dzięki czemu wspieramy gospodarkę własnego regionu i aby żywić się świeżym jedzeniem i przyjmować z niego wszystkie dobroczynne właściwości, co pomoże nam stawić czoła każdej porze roku.

Marzec to miesiąc przejściowy, również dla natury: kontynuowane są zbiory typowo zimowe, ale jednocześnie pojawiają się nowalijki zwiastujące nowy sezon. Pierwsze pomagają zwalczyć sezonowe dolegliwości, które mogą pojawić się wraz z nagłymi zmianami temperatur, a drugie są bogate w witaminy, zwłaszcza C, i pomagają nam się oczyścić i ugasić pragnienie. Jeśli lubisz smak zimowych owoców, sugerujemy przygotowanie przetworów lub marmolad, idealnych do zdrowych śniadań i podwieczorków.

Bogactwo i różnorodność to cechy charakterystyczne marcowego warzywniaka, w którym znajdziemy liczne nowości oraz produkty typowo zimowe. Nadal dostępne są koper włoski, kalafior, rzepa brokułowa - już niedługo - grzyby i dynia, jednak wkrótce pojawi się brukselka, szpinak, cykoria, solanka sodowa, sałata i szparagi, wyśmienite w wielu wiosennych przepisach. Trochę koloru? Rzodkiewki i buraki pojawiają się właśnie w marcu. Smacznego, czekamy na Was na ryneczku przy Jerzego!

czytaj więcej


08 mar
2023

Z okazji Dnia Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia marzeń, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.

Życzymy sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, uśmiechu na twarzy każdego dnia i wielu pozytywnych emocji oraz niegasnącej wiary w siebie i swoje możliwości.

czytaj więcej