Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


15 sty
2020

Ptasia grypa nie grozi ludziom

Wirus H5N8, który wykryto w stadach drobiu hodowlanego na terenie województwa lubelskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, jest wysoce zjadliwy dla drobiu. Ryzyko zakażenia się człowieka tym wirusem praktycznie nie istnieje.

Należy jednak pamiętać, że wirusy grypy mogą zmieniać swoje cechy. Dlatego też należy przestrzegać poniższych zaleceń, aby mieć pewność uniknięcia ryzyka zakażenia wirusem grypy ptaków:

- stosuj się do zaleceń wydawanych lokalnie przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną oraz Państwową Inspekcję Sanitarną,

- unikaj miejsc bytowania dzikiego ptactwa oraz ferm drobiu,

- nie dotykaj bez odpowiedniego zabezpieczenia martwych lub wyglądających na chore ptaków,

- dokładnie myj ręce po każdorazowym kontakcie z jakimkolwiek ptactwem,

- spożywaj mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja, które były poddane obróbce cieplnej w temperaturze powyżej 70˚C,

- dokładnie myj wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (talerze, noże, deski),

- pamiętaj, że zamrożenie mięsa drobiowego nie niszczy wirusa grypy,

- nie dopuszczaj do kontaktu surowego mięsa drobiowego z innymi produktami żywnościowymi.

czytaj więcej


13 sty
2020

Zimowa kawa

Słodki miód, pachnący cynamon, wanilia, pomarańcze czy pyszne cukrowe pianki to smaki, które szczególnie "grają nam w duszy" w zimowe dni. Zainspirujmy się nimi i zróbmy niezwykle aromatyczną, rozgrzewającą kawę z wyjątkowymi dodatkami. Taki napój doda nam energii, poprawi humor i wprowadzi w nastrój błogiego relaksu.

źródło: Kalendarz.rolnika.pl

czytaj więcej


08 sty
2020

Rolnicy będą mogli prowadzić małe rzeźnie

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie można kupić mięso i wędliny prosto od rolników. Jak podał portal Money.pl, Komisja Europejska zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w naszym kraju. Pierwsze mogą pojawić się już w lutym.

Do tej pory procedura wyglądała następująco: w przypadku, aby przerobić hodowane zwierzęta na mięso i wędliny, rolnik był zmuszony korzystać z dużych ubojni. Resort rolnictwa obiecał dokonać zmian w tej sytuacji i wprowadzić na polski grunt rozwiązania europejskie, które to zezwalają na istnienie małych ubojni w gospodarstwach.

Możliwość powstawania małych ubojni to świetna wiadomość, ale... problem polega jednak na tym, że zgoda trafia do Polski w czasie niezwykle dynamicznym, jeśli chodzi o afrykański pomór świń. Czy pojawią się więc chętni rolnicy, którzy zainwestują w rzeźnię, bez obaw, że ASF może pojawić się w ich otoczeniu w każdej chwili.

Drugą, nie mniej ważną sprawą jest kwestia cen. Nie od dziś wiemy, że w Polsce nadal najlepiej sprzedaje się żywność najtańsza. Z raportu przeprowadzonego przez Polski Monitor Opinii wynika, że bardzo cenimy sobie polską żywność, ale jednocześnie głównym kryterium zakupowym nadal pozostaje cena, co deklaruje aż 58% respondentów. Nie łudźmy się, że mięso z rolniczej rzeźni będzie w cenie tego marketowego - jeśli ma być dobrej jakości, od zwierząt wyhodowanych na dobrych paszach będzie droższe niż przeciętne w sklepie. 

Z drugiej strony - rośnie grupa świadomych konsumentów, którzy chcą konsumować żywność dobrej jakości i są gotowi zapłacić za to wyższą cenę. Te osoby niewątpliwie chętnie skorzystają z możliwości zakupu mięsa prosto od rolnika. I nie tylko mięsa, bo - najczęściej - im krótszy łańcuch zakupowy, tym lepsza jakość żywności, która nie jest zbyt długo przechowywana i dodatkowo konserwowana.

Źródło: KalendarzRolników.pl

czytaj więcej


06 sty
2020

Mirra - drogocenna żywica z balsamowców

Mirra to wonna, gorzka żywica, pozyskiwana przez nacięcie kory balsamowców – ciernistych drzewek lub sporych krzewów, rosnących dziko w północno-wschodniej Afryce, w południowej części Półwyspu Arabskiego oraz na Półwyspie Indyjskim.

Zapach mirry jest dość nietypowy jak na żywicę, a to dlatego, że mirra posiada w swoim składzie więcej olejków eterycznych niż substancji żywicznych. Topniejąca mirra wydziela przyjemny, słodki, drzewno-cynamonowy zapach z nutą dojrzałej pomarańczy.

Mirra w starożytności była szeroko wykorzystywana w magii, medycynie, ceremoniach religijnych oraz dla wywołania emocjonalnego i umysłowego błogostanu. Egipskie określenie mirry "bal" oznacza "wypędzić niestabilność, szaleństwo". Tak długo jak istniało imperium egipskie, tak długo mirra była najcenniejszą rzeczą, jaką człowiek mógł posiadać.

Mirra odegrała ważną rolę w kulturze chrześcijańskiej. W dawnych czasach była równie cenna jak złoto i kamienie szlachetne, dlatego bywała środkiem płatniczym i stanowiła niezwykle cenny dar.

Powszechnie wykorzystywano ją do balsamowania zwłok. Miała też zastosowanie lecznicze jako środek uśmierzający ból. Dodawano ją do wina, które podawano skazańcom, aby zmniejszyć ich cierpienia. Mirra była też jednym z głównych składników kadzideł kościelnych, rozpalanych podczas mszy świętej.

czytaj więcej