Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


11 maj
2020

#WspierajLokalnyBiznesKupujnaJerzego

Patryk Broszko na rynku przy Jerzego najczęściej kupuje owoce i warzywa.

- To najlepsze rozwiązanie dla każdego z nas. Nie przemierzają one długiej drogi do klienta, więc są świeże i bogatsze w składniki odżywcze. Może nie kuszą idealnymi kształtami czy wyglądem skórki, ale to dobrze. Nienaturalnie błyszcząca skórka oznacza, że dany owoc lub warzywo zostało „wzmocnione” substancjami chemicznymi – powiedział.

Kupujmy lokalnie! Bo właśnie to daje miejsca pracy, generuje podatki i jest podstawą bytu dla mieszkańców naszego miasta i regionu – zaapelował gorzowski radny.

#WspierajLokalnyBiznesKupujnaJerzego

czytaj więcej


08 maj
2020

#WspierajLokalnyBiznesKupujnaJerzego

Annę Kozak spotkaliśmy na ryneczku przy Jerzego.

- Sytuacja ekonomiczna jest trudna. Wszyscy - i firmy i klienci - musimy nauczyć się żyć, pracować, kupować w tych wyjątkowych warunkach. Teraz - najważniejsze jest to, aby pokazać naszą lokalną solidarność – powiedziała.

- Dlatego serdecznie zapraszam Państwa by wspierać nasze gorzowskie firmy. Kupujmy lokalnie! Bo właśnie to daje miejsca pracy, generuje podatki i jest podstawą bytu dla mieszkańców naszego miasta i regionu – zaapelowała gorzowska radna.

#WspierajLokalnyBiznesKupujnaJerzego

czytaj więcej


06 maj
2020

Wspieraj lokalny biznes, kupuj na rynku przy Jerzego

Obostrzenia związane z epidemią spowodowały spowolnienie lub wręcz zatrzymanie działalności wielu firm, zagrożone są miejsca pracy. Teraz, robiąc zakupy, możemy wesprzeć swoich producentów i sprzedawców, by mogli przetrwać kryzys.

Gorzowski Rynek Hurtowy apeluje do Lubuszan; Chcesz pomóc i wesprzeć lokalną gospodarkę? To kupuj na ryneczku przy Jerzego!

To na największym gorzowskim targowisku możesz kupić świeże warzywa i owoce, nabiał i pieczywo, mięsa i jaja, a także ekologiczne produkty i miody – wszystkie wyhodowane i wyprodukowane w naszym regionie.

Zarobki i podatki ze sprzedaży na rynku przy Jerzego, między innymi pierwszych nowalijek, rozsad i kwiatów, nie idą w świat. Zostaną tutaj, wzbogacając nas wszystkich.

To szczególne miejsce, gdzie kupuje się na świeżym powietrzu, „pod chmurką”, a że to targowisko, to i o cenę można się targować.

Mamy dobry moment, aby okazać solidarność. Wspólnie wesprzeć nasze firmy – właśnie stąd! Wspieraj lokalny biznes, kupuj na rynku przy Jerzego! 

czytaj więcej


05 maj
2020

Więcej wejść na ryneczek

W środę dla klientów ryneczku przy Jerzego zostanie uruchomione drugie wejście, od strony Nova Park.

20 samochodów, zwłaszcza z niepełnosprawnymi, będzie mogło zaparkować na wyznaczonych miejscach na placu targowym, na który wjadą od ulicy Woskowej.

Na największym gorzowskim targowisku nadal będą obowiązywać wszystkie ograniczenia związane z epidemią; obowiązek zasłaniania ust i nosa, przy wejściu dezynfekcja rąk, maksymalnie czterech klientów przy jednym straganie, odstępy między nimi.

Z myślą głównie o osobach niepełnosprawnych i seniorach uruchomiony zostanie wjazd od ulicy Woskowej. Wyznaczonych zostanie 20 miejsc parkingowych. Za rotację przy korzystaniu z tych miejsc będą odpowiadać pracownicy GRH.

czytaj więcej


30 kwi
2020

Wiosna na talerzu - pomidor

Pomidory warto jeść przede wszystkim dlatego, że zawierają likopen. To organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Jedzenie pomidorów wyraźnie zmniejsza ryzyko zawału serca, poprawia trawienie, wzmacnia odporność, a także chroni przed szkodliwym wpływem słońca.

Właściwości antymiażdżycowe pomidory zawdzięczają zawartemu w nich kwasowi, który w komórkach wątroby nasila procesy utleniania kwasów tłuszczowych i hamuje gromadzenie się w nich trójglicerydów. Poziom cholesterolu obniżają też zawarte w pomidorach pektyny. Korzystnie dla serca działa również likopen. Przez działanie moczopędne pomidory obniżają ciśnienie krwi, ponieważ są wyjątkowo bogate w potas (237 mg w 100 g). Duża zawartość potasu korzystnie wpływa również na pracę serca.

Dzięki dużej zawartości witaminy C ważący 180 g pomidor pokrywa ponad połowę dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. By nie dopuścić do strat witaminy C, nie należy łączyć (np. w sałatkach) pomidorów z surowymi ogórkami, które zawierają enzym ją niszczący.

Pomidory regulują pracę układu pokarmowego dzięki błonnikowi. Jest on również w pestkach, których nie należy usuwać. Korzystnie wpływają na układ nerwowy ze względu na zawartość bromu. Pomidory mają właściwości upiększające; witamina C wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa na lepsze dotlenienie, witaminy A i E nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Kosmetyki zawierające wyciągi z pomidorów rozjaśniają przebarwienia i łagodzą zmiany trądzikowe.

Pomidory są pomocne w walce z nadwagą. 100 g pomidorów to tylko 18 kcal. Jeden średni pomidor waży ok. 180 g, czyli ma ok. 32 kcal (kilokalorii). Pomidory należą do warzyw bogatych w wodę (94 proc.), dlatego doskonale gaszą pragnienie.

Pomidory różnią się kształtem i smakiem. Najczęściej możemy spotkać w sklepach i na bazarach:

Okrągłe gruntowe. Gatunek najpopularniejszy. Mają bardzo dużo soku. Najsmaczniejsze są te, które wyrosły pod gołym niebem. Cieplarniane mogą mieć nieco mdły smak. Doskonałe na surowo i po ugotowaniu. Najlepsze na przetwory.

Karłowate. Zwykle sprzedaje się je w gronach. Mają bardzo intensywny smak i dużo soku. Można je przyrządzać na różne sposoby.

Malinowe. Największe ze wszystkich. Mają ścisły miąższ i dużo soku, a także łagodny i słodki smak. Pyszne na surowo, ale można też robić z nich przetwory.

Bycze serca. Wyróżnia je podłużny kształt i bardzo twardy miąższ. Są też mniej soczyste niż inne pomidory i zawierają mniej pestek. Smakiem zbliżone do malinowych, ale mniej aromatyczne. Świetnie nadają się na sałatki i przetwory.

Koktajlowe. Najmniejsze z pomidorów. Bywają czerwone, pomarańczowe lub żółte. Używa się ich przede wszystkim do dekoracji.

czytaj więcej