Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


08 kwi
2022

Częstowaliśmy zupą chrzanową

Na klientów ryneczku przy Jerzego podczas piątkowych zakupów czekała niespodzianka; degustacja zupy chrzanowej. Tuż przed wielkanocnymi świętami kucharze i uczniowie gorzowskiego „gastronomika” przygotowali przepis na świąteczną zupę z dodatkami. Wszystkie niezbędne produkty do jej przygotowania można kupić na miejskim targowisku.

To kolejna wspólna kulinarna akcja Gorzowskiego Rynku Hurtowego i Zespołu Szkół Gastronomicznych oraz Urzędu Miasta. Wcześniej na ryneczku przy Jerzego dwukrotnie gotowano „barszcz po gorzowsku” i zupę dyniową. Wszystko na żywo, z aktywnym udziałem klientów. Tym razem gotowanie odbyło się w murach szkoły, bo aura pokrzyżowała plany na gotowanie w plenerze.

Niemniej zainteresowanych smakiem „gorzowskiej chrzanowej” nie brakowało. Dla klientów przygotowano również żywe palmy wielkanocne od kupców targowiska.

Uczniowie - adepci sztuki kulinarnej rozdali kilkaset porcji „gorzowskiej chrzanowej”.

Do jej przygotowania użyto produktów wyłącznie od lokalnych producentów, m.in. świeży chrzan, cebulę, czosnek, marchewkę i ziemniaki.

Od września 2020 roku Zespół Szkół Gastronomicznych, Gorzowski Rynek Hurtowy i Miasto łączy oficjalne porozumienie, w ramach którego w trosce o pielęgnowanie kulinarnych tradycji oraz zdrowe zwyczaje żywieniowe gorzowian, realizowane są wspólnie akcje na ternie miasta. W ubiegłym roku, w ramach ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw, zdrową i kolorową żywnością częstowano m.in. gorzowskie mamy, kierowców MZK, pionierów miasta czy uczestników koncertów odbywających się w ramach cyklu „Dobry Wieczór Gorzów”.

czytaj więcej


08 kwi
2022

Przepis na zupę - krem chrzanową

Wywar

Składniki:

Ziele angielskie 3 szt.

Liść laurowy 3 szt.

Marchewka 2 szt.

Cebula 2 szt.

Kości wołowe 0,5 kg

Udko z indyka 2 szt.

Por 1 szt.

Natka pietruszki ½ pęczka

Sól szczypta

Pieprz szczypta

Goździki 2 szt.

Woda 2 l

Wykonanie: Mięso opłukać zimną wodą, przełożyć do garnka, zalać wodą. Wstawiamy na palnik i gotujemy ok. 15 minut. Następnie dodajemy wszystkie składniki wywaru (cebulę opalamy), gotujemy na małym ogniu pod przykryciem ok. 20 minut. Powstały wywar przecedzamy przez sitko.

Składniki:

Pietruszka 2 szt.

seler 1 szt. mała

por biała część

ziemniaki 3 szt.

chrzan korzeń do smaku

śmietana 30% 0,5 l

Wykonanie: Warzywa pokrojone w cząstki przekładamy do odcedzonego wywaru. Gotujemy do miękkości, blendujemy na jednolitą konsystencję, dodajemy śmietanę, doprawiamy do smaku.

Oliwa koperkowa

Składniki:

1 pęczek koperku

200 ml oliwa z oliwek

sól szczypta

Wykonanie: Oliwę podgrzewamy w rondelku ze szczyptą soli, koperek rozdrabniamy nożem i dodajemy do oliwy, ogrzewamy ok. 10 minut, aby uwolnić naturalne olejki eteryczne z koperku.

Za pomocą blendera miksujemy, aż do powstania gładkiej konsystencji.

Popcorn

Składniki: Kasza gryczana palona, olej rzepakowy, sól.

Wykonanie: Rozgrzać olej, wrzucać powoli porcje kaszy, smażyć do momentu otworzenia się ziarna. Wyciągamy za pomocą metalowego sitka, przekładamy na ręcznik papierowy, usuwając nadmiar tłuszczu. Jeszcze ciepłe ziarna oprószyć szczyptą soli.

Gotową zupę porcjujemy do talerza, za pomocą łyżeczki na wierzch dajemy kilka kropel oliwy koperkowej oraz kilka sztuk popcornu. Gotowe, smacznego!

czytaj więcej


04 kwi
2022

Na ryneczku „od zawsze”

Krystyna i Benon Lastowscy są na ryneczku przy Jerzego „od zawsze”. Sprzedaż nasion, cebulek kwiatowych, kłączy, roślin ogrodowych i kwitnących prowadzą od 40 lat, ostatnie ćwierć wieku wraz z Gorzowskim Rynkiem Hurtowym.

Pracują 10 miesięcy w roku; przerwę robią tylko w styczniu i w lutym. – Nie narzekam na obroty; mam stałych klientów, niektórych od wielu lat, a ich liczba stale rośnie – powiedział pan Benon.

Kluczem do sukcesu – według pana Lastowskiego – jest towar jak najwyższej jakości, za rozsądną cenę. - U mnie nie ma nasion bez certyfikatu, czy po okresie ważności. Bo jak klient kupi zły towar, to już do mnie nie wróci - wyjaśnia.

Ostatnie miesiące państwu Lastowskim przybyło sporo i nowych klientów. - Myślę, że to zasługa GRH, który organizuje różne akcje i promocje, o których głośno w mediach. O ryneczku mówi się i pisze coraz więcej i zawsze pozytywnie – uznał.

Państwo Laskowscy nie mogą doczekać się końca pandemii i likwidacji obostrzeń; chcieliby, aby Gorzowski Rynek Hurtowy ponownie organizował targi ogrodnicze.

Ich zdaniem, ryneczek jeszcze lepiej by funkcjonował, gdyby któregoś dnia tygodnia handel był prowadzony dłużej, aby zakupy mogli zrobić pracujący do godziny 14-15. – A może by np. w poniedziałki zaczynać później, nawet w południe, a kończyć pod wieczór? – zastanawia się pan Benon.

#NasiNaj     #25latGRH

czytaj więcej


28 mar
2022

Dzień Doceniania Chwastów

W Światowym Dniu Doceniania Chwastów, obchodzonym corocznie 28 marca, chcemy przekonać Was, że chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są ładne.

Chwasty są powszechnie uważane za szkodliwe rośliny. Przede wszystkim obniżają plony roślin uprawnych i ich wartość, a niektóre z nich jak barszcz Sosnowskiego są trujące. Istnieje jednak przynajmniej kilka powodów, dla których warto je docenić. Wydzielają substancje stymulujące inne gatunki do wzrostu. Mają grube pędy, które chronią ziemię przed erozją. Ponadto ich mocne systemy rozpulchniają glebę. Rośliny z dużymi korzeniami wynoszą na powierzchnie cenne składniki mineralne.

Niektóre chwasty są źródłem lekarstw, barwników, kosmetyków i wielu innych produktów. Trzeba też wiedzieć, że takie chwasty jak brukiew wodna, cykoria podróżnik czy mniszek lekarski są jadalne. To zalety praktyczne, a trzeba również pamiętać, że wiele z nich jest zwyczajnie ładnych i mogą stanowić ozdobę ogródka.

Święto Doceniania Chwastów ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, że ich liczba maleje. Wiele popularnych niegdyś gatunków zagrożonych jest wyginięciem, zwłaszcza tych związanych z uprawami rolnymi. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, m.in. rozwojem rolnictwa i ekspansją miast.

czytaj więcej