Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


05 sie
2022

Orzeźwiające napoje z owoców i warzyw

Sok jabłkowy z miętą

Zdrowy sok owocowy to doskonała alternatywa dla smakowej wody. Świeże jabłka należy przepuścić przez sokowirówkę, dodać do niego wyciśniętą cytrynę oraz świeże liście mięty. Napój w upalne dni warto podać z kostkami lodu.

Jabłka to owoce, które mają dobry wpływ na przemianę materii, dostarczają organizmowi niezbędnego błonnika pokarmowego, kwasu foliowego, witamin A, B i C, potasu, magnezu, żelaza oraz miedzi. W sezonie letnim jabłka są bardzo tanie, dlatego idealnie nadadzą się w dużych ilościach do przygotowania zdrowego napoju na lato.

Kompot z sezonowych owoców

Przygotowanie domowego kompotu zajmuje mało czasu i nie wymaga dużego nakładu pracy. Wybrane owoce należy obrać oraz oczyścić z pestek, wrzucić do garnka, zagotować, a następnie ostudzić.

Na kompot idealnie nadają się sezonowe owoce, których w czasie lata nie brakuje. Idealnie sprawdzi się rabarbar, śliwki, czereśnie, wiśnie, jabłka, truskawki czy gruszki. Jeśli kompot wyjdzie zbyt kwaśny, można go dosłodzić kilkoma łyżeczkami miodu lub zdrową alternatywą cukru – ksylitolem. Ostudzony kompot można podawać także z kostkami lodu i kawałkami ugotowanych owoców.

Mrożona herbata

Na mrożony napój idealnie sprawdzi się czarna lub zielona herbata z dodatkiem ulubionych owoców i lodu, jednak zdrowym pomysłem może być też wykorzystanie ziół. Herbaty ziołowe obniżają temperaturę organizmu oraz dostarczają mu wielu niezbędnych składników odżywczych. Do przygotowania mrożonej herbaty ziołowej można wykorzystać rumianek, melisę, koper włoski, lipę lub miętę.

Arbuzowa woda

Arbuz ma w sobie bardzo dużo wody, dlatego można go rozcieńczyć dopiero po wcześniejszym zmiksowaniu. W jego składzie znajduje się dużo witaminy C, potasu i minerałów o działaniu oczyszczającym.

Co ciekawe, arbuz jest także niskokaloryczny, dlatego idealnie sprawdzi się jako letnia przekąska. Miąższ z owocu należy wydrążyć i oczyścić z pestek. Całość miksuje się na gładką masę razem ze świeżą miętą i sokiem z cytryny. Napój najlepiej smakuje z kilkoma kostkami lodu.

Lemoniada

Cytrusowy napój to sprawdzony sposób na orzeźwienie w upalne dni. Do przygotowania dzbanka lemoniady potrzeba dwie pomarańcze i jedną cytrynę. Owoce należy rozkroić na pół i wycisnąć z nich sok, na przykład za pomocą wyciskarki do cytrusów.

Sok wlewa się na dno, słodzi kilkoma łyżeczkami cukru lub miodu i zalewa wodą. Do środka można dodać kilka plastrów owoców oraz kostki lodu. Lemoniada smakuje najlepiej po kilku godzinach, gdy smak cytrusów połączy się z wodą. Do przygotowania lemoniady można wykorzystać także grejpfruty czy limonki.

Sok warzywny

Propozycja dla miłośników nieco bardziej wytrawnych smaków. Sok ze świeżo wyciśniętych warzyw dostarcza organizmowi minerałów oraz składników odżywczych. Do przygotowania soku potrzebna jest sokowirówka, która dokładnie oddzieli miąższ od napoju. Najsmaczniejsze soki owocowe przygotowuje się z marchewki, buraków, jarmużu, szpinaku i pomidorów. Sok można przyprawić curry, kolendrą, świeżą bazylią lub tymiankiem.

czytaj więcej


31 lip
2022

„Bomba witaminowa” dla biegaczy

Uczestnicy biegu „Z pasji do Gorzowa” w 29 dni pokonali około 2 500 kilometrów, odwiedzając po drodze wszystkie miasta wojewódzkie. W sobotę wieczorem dotarli do mety; na Stary Rynek wbiegli po czerwonym dywanie, przywitani przez gorzowian oklaskami na stojąco. Oprócz ogromnego pucharu, ufundowanego przez władze miasta, czekały na nich przegotowane przez nas „bomby witaminowe” – koszyki pełen owoców i warzyw.

Bieg „Z pasji do Gorzowa” to przedsięwzięcie, w którym udział wzięli gorzowianie - ludzie po przejściach, w większości podopieczni „Fundacji Dogonić Marzenia”. Część z nich biegła po raz pierwszy, a część towarzyszyła już radnemu Tomaszowi Manikowskiemu w czasie Biegów Trzeźwości oraz Dookoła Województwa Lubuskiego.

Uczestnicy biegu odwiedzili, bo takie było założenie, wszystkie miasta wojewódzkie, a także wiele innych miejscowości, leżących na ich trasie. Wszędzie byli witani i goszczeni przez samorządowców i lokalne środowiska. Biegli, by dać świadectwo, że „można poskładać swoje życie na nowo” oraz by promować miasto, które stworzyło im do tego warunki.

czytaj więcej


25 lip
2022

Czas lawendy

Lawenda to magiczna roślina, której obecność nadaje walorów każdemu miejscu. Źródłem niesamowitego zapachu lawendy są drobne, niebieskie, różowe lub fioletowe kwiaty, które kwitną od lipca do sierpnia.

Ze względu na niezwykle przyjemny aromat tego krzewu ozdobnego, który ma odprężające właściwości, lawenda często jest sadzona w miejscach wypoczynkowych. Ten krzew ozdobny równie uroczo prezentuje się sadzony w ziemi, jak i w donicy lub wiklinowym koszu.

Lawenda jest doskonałą rośliną dla osób, które nie przepadają za pracami w ogrodzie bądź nie starcza im na nie czasu. Bylina ta jest mało wymagająca, dodatkowo można ją uprawiać również w domowym zaciszu.

Uprawa w ogrodzie

Lawenda, ze względu na swoje śródziemnomorskie pochodzenie, uwielbia nasłonecznione miejsca i umiarkowanie wilgotną glebę. Dodatkowo stanowisko pod tę bylinę powinno być zasadowo-wapienne. Sadząc lawendę, należy pamiętać o zachowaniu ok. 50 cm odległości między krzewami. Bylinę tę warto jesienią podsypać kompostem, ponieważ dostarczy to niezbędnych minerałów roślinie. Aby uzyskać ładny kształt lawendy i zagwarantować jej bujny rozrost, trzeba pamiętać o przycinaniu tego krzewu ozdobnego. Należy robić to dwa razy w roku – pierwszy raz po przekwitnięciu byliny, ścinając kwiatostany i fragmenty łodygi i drugi raz na wiosnę, eliminując uszkodzone pędy rośliny i skracając lawendę o połowę jej wysokości, by pobudzić kwiat do rozwoju. Bylina ta nie przepada za mrozami.

Uprawa w donicy

Do hodowli lawendy w donicy trzeba przygotować ziemię wapienną i przepuszczalną, a sam pojemnik powinien być dość duży, by korzenie byliny mogły mieć swobodę. Dodatkowo donica winna posiadać otwory na spodzie, aby nadmiar wody mógł znaleźć ujście. Warto też zadbać o to, by warunki do uprawy lawendy w donicy były jak najmocniej zbliżone do naturalnych. W tym celu należy umiejscowić pojemnik z byliną w dość silnie nasłonecznionym, przewiewnym miejscu, a kwiat umiarkowanie podlewać. Na zimę warto przenieść lawendę do ciepłego pomieszczenia.

czytaj więcej


15 lip
2022

Ogórki kiszone a kwaszone

Kiszenie oraz kwaszenie są dwoma różnymi procesami. Najczęściej poddaje się im wszelakie dowolne warzywa, jednak najbardziej popularne to kapusta i ogórki.

Ogórki w occie mają w przypadku procesu kwaszenia mocno octowy zapach i są białe, miękkie i mało elastyczne. Różnice widoczne są od razu – ogórki kwaszone są mniej wyraźne w smaku, z kolei ogórki kiszone są twarde, chrupiące i kwaśne.

Proces kiszenia

Jest to inaczej proces fermentacji mlekowej, którą przeprowadzają bakterie kwasu mlekowego. Rozkładają one cukry zawarte w warzywach do kwasu mlekowego i niewielkiej ilości kwasu octowego wraz z etanolem. Powstały kwas mlekowy automatycznie obniża pH roztworu (zalewy ogórkowej) do około 4,5. Wówczas nie rozwijają się bakterie gnilne, które psują żywność. Właśnie dlatego ogórki kiszone są zazwyczaj dobrze zakonserwowane – i to całkowicie naturalnie!

Proces kwaszenia

Kwaszenie jest sztucznie wywołanym… kiszeniem. Producenci chcą dzięki temu procesowi uzyskać podobny do kiszenia efekt, jednak nieco niższym kosztem. Właśnie z tego względu nie poddają ogórków działaniu bakterii i zalewają je roztworami kwasów mlekowych, octowych czy sorbowych. Głównie tym różnią się ogórki kiszone a kwaszone.

 

czytaj więcej


06 lip
2022

Zmieniamy się, dla Was

Gorzowski Rynek Hurtowy konsekwentnie dąży do realizacji swojej zapowiedzi sprzed dwóch lat; zmieniamy się, dla Was. W środę w budynku przy ulicy Targowej 9 swoje podwoje ponownie otworzył sklep JYSK.

Ponownie, ponieważ ten duński sklep z wyposażeniem mieszkań już tu był, ale śmiało można uznać, że to nowe otwarcie; zmieniła się lokalizacja, powiększyła powierzchnia i wybór, a ekspozycja towarów jest w wysokim standardzie. No i co najważniejsze; z okazji nowego otwarcia na wiele towarów wprowadzono atrakcyjne, dochodzące do 70%, zniżki.

Zapomnieć o sobie nie daje mieszczący się w tym samym budynku sklep „Pati & Maks”, gdzie w jednym miejscu można kupić wszystko dla dziecka. Właściciele marketu z okazji lata na wiele towarów do końca miesiąca wprowadzili 10-procentowy rabat.

- Spółka GRH zawsze dotrzymuje słowa. Obiecaliśmy zmiany i je konsekwentnie wprowadzamy; wkrótce w naszych halach powstaną kolejne, nowe, prestiżowe sklepy – poinformowała Agata Dusińska, prezes GRH.

Zapraszamy do galerii foto.

czytaj więcej