Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


22 sie
2022

Przetwory z pomidorów

Pomidory to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych warzyw. Znakomicie nadają się na rozmaite sałatki, surówki i dodatek do kanapek, ale są też podstawowym składnikiem wielu zup (przede wszystkim zupy pomidorowej), dań mięsnych (różne gatunki mięs przygotowywane z dodatkiem pomidorów), warzywnych (m.in. risotto warzywne, leczo z pomidorów i cukinii), sosów (m.in. sos do spaghetti), tart na ostro (np. tarty pomidorowo-ziołowej), musztardy oraz potraw kuchni śródziemnomorskiej.

Smak i aromat pomidorów są jeszcze bardziej wyraziste w przetworach, gdyż pomidory to idealne warzywa do przygotowywania ketchupu, soków, przecierów, marynat oraz warzyw w zalewach olejowych (np. pomidory w pikantnej oliwie). Co ciekawe, przetworzone pomidory stają się nie tylko smaczniejsze, ale także zdrowsze, gdyż wzrasta w nich stężenie likopenu (znakomity, naturalny przeciwutleniacz). Zmniejsza się też ilość niektórych substancji (np. białek), odpowiadających za reakcje alergiczne, występujące u niektórych osób po spożyciu świeżych pomidorów.

Najbardziej znanym przetworem pomidorowym jest oczywiście ketchup, bez którego trudno wyobrazić wiele lubianych potraw (np. zapiekanek, parówek, grillowanego mięsa). Przepisów na ten specjał jest niezliczona ilość, ale zawsze ich podstawowym składnikiem są pomidory.

Poza ketchupem ważne miejsce wśród przetworów pomidorowych zajmują także przeciery i soki. Oba produkty najczęściej wykorzystywane są do przygotowywania zup i sosów (m.in. zupa pomidorowa, sos do pizzy), ale mogą też być składnikiem zdrowych koktajli wielowarzywnych.

Pomidory można wykorzystywać jednak nie tylko do przygotowywania przetworów, ale też mrożonek i suszy. Mrożone pomidory nie będą wprawdzie przydatne do przyrządzenia sałatki, ale znakomicie sprawdzą się w sosach i zupach. Suszone pomidory to także doskonały dodatek do zup i sosów, ale mogą być też ciekawym składnikiem przetworów na bazie oliwy. Można wykorzystywać je także to przygotowywania past kanapkowych, sałatek czy humusu.

czytaj więcej


19 sie
2022

Sierpień to pora pomidorów

Sierpień to pora pomidorów. W pełnym słońcu dojrzewają, dzięki czemu stają się wyjątkowo smaczne.

Pomidory różnią się kształtem, wielkością, a przede wszystkim smakiem. A oto te, które najczęściej spotkasz na naszym ryneczku:

• Okrągłe gruntowe – najpopularniejszy gatunek. Zdecydowanie lepsze od cieplarnianych są te dojrzewające pod gołym niebem. Doskonale smakują po ugotowaniu jak i na surowo. Sprawdzą się na przetwory. Mają bardzo dużo soku.

• Malinowe – największe i najbardziej soczyste. Mięsiste o łagodnym, słodkim smaku.

• Karłowate – sprzedawane w gronach, o intensywnym smaku i zapachu.

• Bycze serca – o podłużnym kształcie i twardym miąższu, mniej soczyste od innych pomidorów. W smaku przypominają pomidory malinowe, jednak są mniej aromatyczne. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek.

• Koktajlowe – najmniejsze wśród pomidorów. Często wykorzystywane do sałatek lub dekoracji potraw. Występują czerwone, żółte lub pomarańczowe.

czytaj więcej


17 sie
2022

Zmieniamy się, dla Was

Obiecaliśmy, że będziemy zmieniać się dla naszych klientów, jeszcze bardziej spełniać Wasze potrzeby i słowa dotrzymujemy.

Zgodnie z Waszymi oczekiwaniami, jak widać na właśnie postawionym pylonie, wkrótce obok działających już, pojawią się nowe sklepy!

Chcemy, abyście w jednym miejscu mogli zrobić kompleksowe zakupy!

I to nie koniec zmian; spółka GRH stawia na stały rozwój, stąd nasi klienci mogą spodziewać się kolejnych niespodzianek i udogodnień.

czytaj więcej


09 sie
2022

Pełnia sezonu

Sezon na owoce i warzywa w pełni, trudno odmówić sobie zakupu świeżo zerwanych malin, porzeczek czy wiśni. Zwłaszcza gdy upał daje nam się we znaki, sięgajmy po świeże owoce i warzywa. To najlepsze połączone źródło wody, mikroelementów i witamin.

Połowa wakacji minęła, ale wciąż jest sporo czasu, by z nich korzystać! Nie trzeba wyjeżdżać, żeby poczuć smak lata – wystarczy zajrzeć na ryneczek przy Jerzego. Od niedawna lokalni producenci swoje płody rolne wystawiają także w Kłodawie i w Starym Polichnie.

- Powstanie nowych bazarków wpisuje się w prowadzoną przez nas od trzech lat kampanię wsparcia lokalnych producentów żywności, lokalnego biznesu. Nasza oferta uzupełnia się; wszyscy umożliwiamy kupno świeżych owoców i warzyw bezpośrednio od lokalnego rolnika, od producenta. Gorzowski Rynek Hurtowy od poniedziałku do soboty, bazarki w niedziele – powiedziała Agata Dusińska, prezes GRH.

- Szczególnie jednak namawiam na wizytę na Zawarciu; na ryneczku każdy owoc czy warzywo wystawia kilku sprzedawców, stąd możliwość wyboru i skorzystania z najtańszej oferty – dodała (z uśmiechem) prezes Dusińska.

Wydawać by się mogło, że to lipiec jest najbardziej hojny w warzywa i owoce, jednak sierpień wcale mu nie ustępuje. Mamy czas, kiedy dojrzewają warzywa liściowe – natka pietruszki, rukola, szczaw, szpinak, sałata lodowa, sałata rzymska czy masłowa. Nie zabraknie też różnych odmian kapusty – od włoskiej, przez białą, aż po czerwoną.

W sierpniu możesz cieszyć się także smakiem świeżych brokułów i kalafiora. W tym czasie zjesz również buraki, marchew, seler czy pietruszkę. Na grządkach dalej rosną bakłażany, cukinie i ogórki. Pojawiają się też dynie, z których możesz wykorzystać i miąższ, i niezwykle zdrowe pestki.

Malinowe, koktajlowe, żółte, śliwkowe – sezon na pomidory właśnie rozpoczął się na dobre. Choć dostępne są przez cały rok, to w wakacje smakują najlepiej.

Sierpień to miesiąc, który obfituje w smaczne i kolorowe owoce. Warto jeść je surowe, ponieważ zawierają dużo witamin i minerałów. Większość z owoców dostępnych w sierpniu przeznacza się na przetwory, przygotowując zapasy na jesień i zimę. Szczególnie polecamy agrest, aronię, brzoskwinię, oczywiście porzeczki i śliwki oraz czarny bez i dereń.

Pod koniec sierpnia zaczynają dojrzewać owoce dzikiej róży. Można z nich sporządzić pyszne konfitury, dżemy, syropy i soki. Świetnie sprawdzą się jako surowiec na wina czy nalewki.

Jabłka, choć dostępne są przez cały rok, to właśnie w sierpniu i we wrzesień przypada na ten owoc pełnia sezonu. Podobnie jak na gruszki, które zazwyczaj spożywa się na surowo, choć można je także upiec, ususzyć czy ugotować.

Zachęcamy do kupna owoców i warzyw od lokalnych producentów!

czytaj więcej