Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna


16 mar
2021

Jak prawidłowo siać warzywa

- Weź świeże podłoże

Nie wykorzystuj ziemi z własnego ogrodu, nawet jeśli jest pierwszorzędnej jakości; mogą w niej pozostawać uśpione zarazki i nasiona chwastów, które tylko czyhają, by zaatakować.

- Nie siej zbyt gęsto

Jeśli zbyt gęsto wysiejesz nasiona, zmusisz rośliny do konkurencji między sobą już od pierwszych chwil życia, a to nie sprzyja zdrowemu i silnemu wzrostowi.

- Użyj niskich doniczek lub kuwet

Do produkcji parapetowej rozsady wykorzystaj niskie i płaskie doniczki - małe siewki do wzrostu nie potrzebują hektolitrów ziemi w olbrzymich donicach.

- Podlewaj wodą kranową

Do podlewania zawsze i wszystkiego najlepsza jest deszczówka, z jednym wyjątkiem - oprócz doniczkowych wysiewów. Te są stosunkowo delikatne, a w wodzie deszczowej mogą znajdować się patogeny.

- Znajdź jasne i ciepłe miejsce

W zimnej i wilgotnej ziemi wiele nasion szybciej spleśnieje i zgnije, zanim wykiełkuje.

- Okryj wysiewy folią

Aby zatrzymać wilgoć w podłożu i utrzymać w miarę stałą temperaturę tuż nad nim, doniczki z wysianymi nasionami okryj przezroczystą folią.

- Nie używaj nawozów

Zakupiona ziemia ogrodnicza zawiera tyle składników odżywczych, by wystarczyły roślinom na około 5-6 tygodni wzrostu.

- Nie zniechęcaj się niepowodzeniami; za rok znów będzie wiosna!

czytaj więcej


12 mar
2021

Bratki – uprawa i pielęgnacja

Bratki na balkonie, bratki w ogrodzie czy bratki w domu – bez względu na to, gdzie rosną, kwiaty te wyglądają pięknie i stanowią doskonałą ozdobę. Występują w wielu odmianach i kolorach, co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością. W dodatku mają niewielkie wymagania.

Jeśli chodzi o bratki, uprawa z nasion jest najbardziej klasyczną formą. Dla osób nieco mniej cierpliwych istnieje jednak drugi, o wiele łatwiejszy sposób. W sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach bez trudu można kupić wyrośnięte już bratki. Sadzonki w doniczkach wystarczy przesadzić do większych donic, skrzynek czy do ogródka, można zrobić to już w marcu.

Kwiaty te lubią przede wszystkim żyzną i przepuszczalną glebę o pH obojętnym lub kwaśnym. Idealna będzie więc zwykła ziemia do kwiatów balkonowych lub ogrodowych. Jednak tak naprawdę bratki mogą rosnąć wszędzie – przeszkadza im jedynie podłoże zbyt podmokłe lub piaszczyste.

Już w trakcie sadzenia bratków trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni rozstaw. Kwiaty nie powinny rosnąć zbyt gęsto, ponieważ będą „wyciągać” się w górę. Najlepiej zapewnić im przestrzeń ok. 20 cm.

Odnośnie temperatury – bratki w ogrodzie są w stanie przetrwać nawet chwilowe przymrozki (do -4°C). Nie lubią upałów, bo gdy jest zbyt ciepło, mają tendencję do usychania.

Przede wszystkim należy je regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie upałów i suszy. Podłoże roślin cały czas powinno być lekko wilgotne, jednak nie nazbyt mokre. Jak często podlewać bratki, by nie doprowadzić do ich uschnięcia lub przelania? Najlepiej robić to codziennie rano lub wieczorem. Dodatkowo trzeba uważać, by nie zalać liści i kwiatów, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób u rośliny.

Co ciekawe, bratki na balkonie, tak samo jak bratki w ogrodzie, właściwie nie potrzebują nawożenia. Aby jednak mieć pewność, że prawidłowo się rozwijają, raz w miesiącu można zastosować nawóz do roślin kwitnących.

Bratki występują w bardzo wielu odmianach. Ostatnio popularnością cieszą się bratki miniaturowe, znane też jako bratki drobnokwiatowe.

Przytłacza również ilość kolorów, w jakich występują bratki. Na balkonie lubi w ogrodzie zawsze będą piękną dekoracją. Można jednak jeszcze bardziej je urozmaicić. Ciekawym rozwiązaniem okazują się bratki wiszące lub bratki kaskadowe. Aby zyskać oryginalną ozdobę, wystarczy zasadzić je w zwisających koszyczkach lub doniczkach.

 

czytaj więcej


06 mar
2021

Sadzimy renetę landsberską

Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem, gdyż wreszcie zawita do nas upragniona wiosna. Kończymy cięcie drzew owocowych i sadzimy młode drzewa owocowe – jabłonie, grusze, morele i brzoskwinie.

Gorzowski Rynek Hurtowy szczególnie zachęca do posadzenia jednego z symboli naszego miasta – renety landsberskiej, którą będzie można kupić w drugiej połowie miesiąca na ryneczku przy Jerzego.

Aby zapewnić zdrowy wzrost drzew i obfite plony w naszym ogrodzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Poprzez cięcie możemy nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Zmniejszenie liczby gałęzi sprzyja lepszemu dostępowi światła do wnętrza korony, a także poprawia przewiewność, co w efekcie sprawia, że liście i pędy szybciej obsychają po opadach deszczu oraz nocnej rosie.

Opryski drzew owocowych w marcu pozwalają uniknąć groźnych chorób roślin, których zwalczenie w późniejszym terminie często bywa już niemożliwe. Dlatego, obok cięcia drzew, są one jednymi z najważniejszych wiosennych zabiegów w ogrodach i sadach.

Od początku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W tym terminie wysiewamy warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuły. W marcu siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu. W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykę i pomidory.

Marzec to czas sadzenia na balkonach kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Od wielu lat hitem w tym okresie jest bratek ogrodowy. Bratki na ryneczku przy Jerzego będą dostępne w niezliczonej ilości barw i w różnych rozmiarach. Tak szeroki wybór zadowoli nawet najbardziej wymagających nabywców.

Reneta landsberska została wyhodowana w naszym mieście w 1840 roku, jest bardzo mało wymagającą odmianą jabłoni. Jej smak zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach jest posadzona - idealnym dla niej będzie miejsce przewiewne, w pełnym słońcu. Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino. Owoce dojrzałość osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.

 

czytaj więcej