Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Nadrzeczny bulwar w Gorzowie Wielkopolskim, ciągnący się na prawym brzegu Warty, w całości położony jest na terenie centrum miasta. Na całej długości bulwaru przecina go jedynie jedna ulica – Bolesława Chrobrego, która dzieli bulwar część zachodnią i wschodnią. Bulwar na całej długości jest oddzielony od ścisłego centrum miasta zabytkową estakadą kolejową. Obie części połączone są przejściem dolnym tarasem pod Mostem Staromiejskim.

Zabudowa na prawym nabrzeżu Warty jest pozostałością układu urbanistycznego miasta Landsberg an der Warthe, jak brzmiała przedwojenna nazwa Gorzowa Wielkopolskiego.

Po 1989 na wschodniej części urządzono targowisko. W latach 2005-2007 przebudowana została zachodnia część bulwaru, na której pojawiły się restauracje i kluby, choć umożliwiono także pozostanie wcześniejszym najemcom, prowadzącym działalność handlowo-usługową w niszach pod estakadą kolejową. Wschodnia część została przebudowana w latach 2009-2011. W miejscu targowiska (przeniesionego na pobliską ulicę Cichońskiego) wybudowano ciąg pieszy o funkcjach rekreacyjnych. Wybudowano także dolny taras bulwaru, przy którym mogą cumować statki.

Bulwar Nadwarciański Wschodni

W ramach projektu "Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne" nabrzeże podzielone zostało na 4 strefy.

W pierwszej tzw. strefie relaksu znajduje się pawilon typu – "iglo", a przed nim miejsca na ogródek letni. Kolejnym elementem małej architektury jest strefa wypoczynku z volierą dla egzotycznych ptaków, a obok umiejscowiono plac zabaw dla dzieci z altanami. Za placem zabaw znajduje się strefa atrakcji z zegarem słonecznym oraz płytką sadzawką.

Najbliżej zabytkowej kamienicy z 1900 r. wyodrębniono strefę wydarzeń kulturalnych. Obok wydzielony został plac na ekspozycję rzeźb plenerowych. Część wschodnią bulwaru zamyka zawieszony nad rzeką molo oraz przystań cumownicza. Całość pięknie prezentuje się po zmroku wraz z podświetlanymi pływającymi fontannami na Warcie.

Na terenie bulwaru wschodniego znajdują się punkty darmowego hotspotu Wi-Fi, umożliwiające użytkownikom korzystanie z internetu nawet podczas spaceru po Bulwarze. W okresie letnim, w upalne dni na mieszkańców chłodzi kurtyna wodna.

Ideą założeń projektowych było nadanie nowych funkcji infrastrukturze technicznej bulwaru poprzez zagospodarowanie promenady, jako ogólnodostępnego miejsca wypoczynku, atrakcji i wielu wydarzeń społecznych, w pełni dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie to bulwar stanowi centrum Miasta - miejsce spotkań Gorzowian i atrakcji turystycznych.

Rewitalizacja bulwaru stworzyła warunki dla potencjalnych przedsiębiorców na prowadzenie działalności usługowej z zakresu turystyki, gastronomi, handlu, jak również na polu działań z zakresu kultury, sztuki i sportów wodnych. Umożliwiła m.in.: powstanie w obrębie nisz estakady kolejowej 7 restauracji i kawiarni.

W 2011 roku Bulwar Nadwarciański Wschodni otrzymał certyfikat "Perła  w Koronie 2011" w kategorii  na najciekawszą atrakcję regionu. W roku 2012 bulwar zdobył główną nagrodę w kategorii rewitalizacja w konkursie "Polska pięknieje" organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

2015 roku Bulwar Nadwarciański dzięki głosom internautów wygrał konkurs "Europa to my". W 2017 roku został wybrany w plebiscycie National Geographic jednym z „7 nowych cudów Polski”.

Gorzowski Rynek Hurtowy S.A. zarządza Bulwarem Nadwarciańskim Wschodnim w Gorzowie Wlkp. w następującym zakresie:

obsługa administracyjna i utrzymanie Bulwaru, konserwacja i eksploatacja sieci i urządzeń elektroenergetycznych, oświetlenia altan z systemem energii odnawialnej ze źródłem w postaci baterii słonecznych, monitoringu, instalacji nagłaśniającej, instalacji oświetleniowej zegara słonecznego, instalacji elektrycznej woliery dla ptaków, instalacji elektrycznej pawilonu Igloo, utrzymanie kanalizacji deszczowej i zieleni, utrzymanie i konserwacja elementów i urządzeń małej architektury, woliery dla ptaków otoczonej balustradą wraz z jej wyposażeniem i żywym inwentarzem, urządzeń i sieci instalacji wodnej i sanitarnej, czynności konserwacyjne, remontowe i eksploatacyjne stanowiące niezależnie od innych obowiązków wyszczególnionych, ubezpieczenie majątku Bulwaru.

Łączna powierzchnia nieruchomości wynosi 13 096,71m2.

Bulwar Nadwarciański Zachodni

Bulwar został oddany do użytku 9 września 2006 r. Na bulwarze znalazły się:

  • parking dla autokarów wraz z obiektami służącymi obsłudze turystyki,
  • przystań rzeczna 
  • zatoki parkingowe dla samochodów osobowych wraz z ciągami spacerowymi górnymi i dolnymi.

Na zachodnią część bulwaru składa się ciąg pieszy oraz ulica Nadbrzeżna (ruch jedynie w kierunku wschodnim). Górny ciąg spacerowy z ławeczkami i tarasami widokowymi połączony jest z dolnym schodami terenowymi oraz rampą zjazdową dla niepełnosprawnych.Bulwar kończy się placem, przy którym często odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne organizowane przez miasto. Przy Warcie biegnie taras dolny, przy którym znajdują się miejsca do cumowania, miejsce na miejską plażę wysypaną miaskiem.

Plac na zachodnim końcu bulwaru jest tradycyjnym miejscem wspólnego świętowania kibiców żużlowego klubu – Stali, po zakończonym sezonie. Tutaj fetowano awans do Ekstraligi w 2007 roku, brązowy (2011) i srebrny (2012) medal Drużynowych Mistrzostw Polski oraz tytuł mistrzowski wywalczony w (2014) roku.

W zachodniej części bulwaru znajduje się również pomnik Pionierów Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzowski Rynek Hurtowy zarządza Bulwarem Zachodnim w następującym zakresie:

1. Całoroczne utrzymanie czystości i porządku, podzielone na okresy letni i zimowy, w ciagu których usługa jest realizowana w sposób technologicznie zróżnicowany, zależny od warunków meteorologicznych okresów jakiego dotyczy. 

  • w okresie zimowym: czyszczenie traków pieszych ze śniegu oraz zapobieganie śliskości nawierzchni
  • w okresie letnim: codzienne zamiatanie ręczne i mechaniczne, usuwanie odpadów oraz codzienny monitoring stanu czystości miejsc objętych utrzymaniem

2. Utrzymanie terenów zielonych, w szczególności: koszenie powierzchni trawiastych, pielęgnacja żywopłotów formowanych i skupin krzewów, pielęgnacja drzew starszych , zachowanie stałego porządku i efektu estetycznego.

Łączna powierzchnia nieruchomości wynosi: 7 404 m2.