Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Czosnek wiernie służy człowiekowi jako lekarstwo od pięciu tysięcy lat. Jest jednak różnica między czosnkiem chińskim a naszym czosnkiem; sprawdźmy i nie dajmy się oszukać!

Czosnek sprowadzany ostatnio z Chin okazywał się często bardzo wątpliwej jakości, a nawet szkodliwy dla zdrowia. Warzywo to poddaje się promieniowaniu, aby nie kiełkował i nie wytwarzał korzeni. Taki czosnek traktuje się również środkami chemicznymi, które zapobiegają tworzeniu się zielonych kiełków i korzeni, dzięki czemu pozbawiony jest biologicznie aktywnych związków leczniczych i szkodzi zdrowiu.

Chiński czosnek jest przede wszystkim dużo większy od czosnku wyprodukowanego w Polsce. Główki i ząbki mają zazwyczaj (ale niekoniecznie) śnieżnobiałą osnówkę. Czosnek polski ma przeważnie osnówkę lekko fioletową lub jasnoróżową. Trzeba jednak od razu wyjaśnić, że kolor osnówki główek i ząbków nie zawsze pokrywa się ze stwierdzeniem chińskiego czosnku.

Większą gwarancją odróżnienia czosnku chińskiego od krajowego jest jego smak. Chiński ma smak słodkawy, mało piekący lub w ogóle nie piecze. Łatwiej się obiera, nie kiełkuje, nawet gdy długo go przetrzymujemy w kuchni, ma skłonność do szybkiego pleśnienia. Działkowcy i ogrodnicy zauważyli, że po posadzeniu nie kiełkował, a nawet jeśli wykiełkował – szybko zamierał.

Jesienią dobrym sposobem na sprawdzenie pochodzenia czosnku jest wsadzenie jednego ząbka do doniczki – jeśli ładnie wykiełkuje i zacznie rosnąć – to gwarancja, że posiada siłę biologiczną i nie był napromieniowany.

I jeszcze jedna uwaga: czosnek sprowadzany z Chin bywa z reguły sprzedawany w dużych supermarketach.

źródło: kalendarz.rolników.pl