Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Kiszenie oraz kwaszenie są dwoma różnymi procesami. Najczęściej poddaje się im wszelakie dowolne warzywa, jednak najbardziej popularne to kapusta i ogórki.

Ogórki w occie mają w przypadku procesu kwaszenia mocno octowy zapach i są białe, miękkie i mało elastyczne. Różnice widoczne są od razu – ogórki kwaszone są mniej wyraźne w smaku, z kolei ogórki kiszone są twarde, chrupiące i kwaśne.

Proces kiszenia

Jest to inaczej proces fermentacji mlekowej, którą przeprowadzają bakterie kwasu mlekowego. Rozkładają one cukry zawarte w warzywach do kwasu mlekowego i niewielkiej ilości kwasu octowego wraz z etanolem. Powstały kwas mlekowy automatycznie obniża pH roztworu (zalewy ogórkowej) do około 4,5. Wówczas nie rozwijają się bakterie gnilne, które psują żywność. Właśnie dlatego ogórki kiszone są zazwyczaj dobrze zakonserwowane – i to całkowicie naturalnie!

Proces kwaszenia

Kwaszenie jest sztucznie wywołanym… kiszeniem. Producenci chcą dzięki temu procesowi uzyskać podobny do kiszenia efekt, jednak nieco niższym kosztem. Właśnie z tego względu nie poddają ogórków działaniu bakterii i zalewają je roztworami kwasów mlekowych, octowych czy sorbowych. Głównie tym różnią się ogórki kiszone a kwaszone.