Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian, a w Polsce jest coraz więcej chętnych na tego typu dietę, a raczej styl życia. Rośnie bowiem świadomość konsumencka w kwestii zdrowego odżywiania.

Wegetarianizm to nie tylko odstawienie mięsa z powodów ideologicznych, ale też zdrowe podejście do żywienia, bo metoda przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Naukowcy twierdzą m.in. że przejście na wegetarianizm pomaga skuteczniej pozbyć się zbędnych kilogramów oraz przyspiesza metabolizm dzięki redukcji tłuszczu otaczającego mięśnie.

Liczba konsumentów, którzy przechodzą na dietę roślinną, wzrasta. Równocześnie rośnie liczba osób, które coraz chętniej włączają do swojej diety dania roślinne i eksperymentują z zamiennikami np. produktów mlecznych czy mięsnych, mimo tego, iż ich sposób odżywiania jest bardziej "tradycyjny". Jest to między innymi efektem większego zapotrzebowania na produkty oferujące zróżnicowane profile odżywcze i smakowe.

Za pioniera wegetarianizmu uważa się Mahatme Gandhiego – sposób jego odżywiania wynikał z szacunku do każdej żywej istoty. Rozróżniamy kilka odmian wegetarianizmu;  najbardziej zaostrzoną dietę posiada fruktarianizm – w jadłospisie znajdują się jedynie owoce, które spadły z drzew.

Wszystkim życzymy smacznego!