Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Z każdym dniem robi się coraz cieplej, a ogród wręcz eksploduje zielenią. Po tzw. zimnych ogrodnikach (12-14 i 15 maja) w polskim klimacie nie powinny już wystąpić przygruntowe, nocne przymrozki, zatem można sadzić rośliny wrażliwe na chłód.

W maju można sadzić drzewa i krzewy jednak tylko te, które wcześniej były uprawiane w donicach. Na sadzenie roślin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. Przed posadzeniem rośliny trzeba podlać, co zapobiega rozrywaniu bryły korzeniowej podczas wyjmowania z pojemników. Maj to dobra pora na sadzenie m.in. różaneczników, azalii i iglaków. Najkorzystniej sadzić drzewka w pochmurny dzień, nie zapominając o obfitym podlaniu po posadzeniu.

Większość krzewów ozdobnych kwitnących wczesną wiosną - porzeczki, tawuły, migdałowce - w maju przekwita. To idealny moment na cięcia prześwietlające i zasilenie roślin nawozami wieloskładnikowymi, bądź kompostem. Z drzewek owocowych usuwamy najmniejsze, uszkodzone, słabo wykształcone i noszące znamiona chorób zawiązki, co zapewnia dorodne owoce.

Pierwsza dekada miesiąca to czas na wysiew roślin jednorocznych, m.in.: wilców, łubinu, nasturcji, fasoli wielkokwiatowej, groszku pachnącego, nagietków, ostróżki, maciejki czy słoneczników. W ostatniej dekadzie maja na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak dzwonki ogrodowe, miesięcznice, naparstnice, bratki, malwy. W maju wysadzamy też rozsady niecierpków, cynii, astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek, lwich paszczy, begonii, szałwii, aksamitek, ślazówki, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, smagliczki, thunbergii oskrzydlonej, czy kobei.

Początek maja to odpowiedni moment na sadzenie cebul i bulw roślin, które na zimę wykopiemy i przeniesiemy do piwnicy - begonii, mieczyków, zawilców wieńcowatych, błonczatki (ismeny), eukomisu, galtonii, sprekelii itp. W drugiej połowie maja sadzimy dalie i pacioreczniki (kanny).

W maju regularnie pielimy grządki i rabaty, by nie dopuścić do silnego zakorzenienia chwastów, co mocno ograniczy ich rozwój w czasie pozostałej części sezonu.