Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Przypomnijmy sobie najważniejsze miejskie wydarzenia w 2020 roku.

Miejska zabawa sylwestrowa, tym razem na placu Grunwaldzkim, odbyła się w zupełnie nowej aranżacji. Zamiast sztucznych ogni był pokaz laserów, a na scenie dla mieszkańców miasta zagrał zespół KOMODO. Więcej

8 stycznia rozpoczęła się budowa CEZiBu. To największa inwestycja edukacyjna w północnej części województwa lubuskiego. Poprzez rewitalizację istniejących zabytkowych terenów poszpitalnych powstaje miejsce, w którym będzie możliwe kształcenie zawodowe na poziomie technikum, branżowej szkoły zawodowej, szkoły policealnej, kształcenie ustawiczne. Więcej

12 stycznia zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Finał w Gorzowie, który w tym roku odbył się na placu Grunwaldzkim, cieszył się ogromnym zainteresowaniem – zebrał prawdziwe tłumy gorzowian, zainteresowanych występami i licytacjami. Zebraliśmy 362 tysiące 522 złote i 78 groszy. Więcej

30 stycznia po raz 25 obchodziliśmy Dzień Pamięci i Pojednania. To wyjątkowe święto jest efektem wspólnej inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą. Przyświeca mu idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców Miasta. Więcej

20 lutego w Urzędzie Miasta ogłoszono główne założenia „Nowej Polityki Mieszkaniowej dla Gorzowa Wielkopolskiego”. Dokument obejmuje diagnozę sytuacji mieszkaniowej, zasady racjonalnego gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta oraz instrumenty pomocy mieszkańcom o niskich dochodach. Więcej 

Dwudziestu jeden gorzowian otrzymało stypendia twórcze i artystyczne Miasta Gorzowa Wlkp. To muzycy, wokaliści, pisarze, malarze i inni artyści, którzy w Gorzowie realizują swoją twórczą pasję. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 2 marca w Filharmonii Gorzowskiej. Więcej

Prezydent Jacek Wójcicki wydał 9 marca zarządzenie, które ma pomóc w wyeliminowaniu stosowania plastiku z miejskich imprez. Decyzja jest początkiem działań miasta, roboczo nazwanych „Projektem Zielony Gorzów”. Prezydent zachęcał do korzystania z wody wodociągowej, a w przypadku konieczności zakupu wody butelkowanej, do kupowania wody w butelkach szklanych lub opakowaniach zwrotnych. Więcej

11 marca, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, prezydent podjął decyzję o zamknięciu w Gorzowie placówek oświatowych, kultury i sportu. Od 16 marca, aby ograniczyć ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmieniono system pracy Urzędu Miasta (kontakt z urzędnikami przede wszystkim elektronicznie lub telefonicznie). Więcej

Prezydent Jacek Wójcicki wspólnie z gorzowskimi radnymi, biorąc pod uwagę możliwości samorządu oraz widząc potrzebę pomocy gorzowskim przedsiębiorcom, którzy w drastyczny sposób odczuwają skutki epidemii, wprowadzili Pakiet pomocowy Gorzowska Dycha. Na wsparcie gorzowskich przedsiębiorców przeznaczyli 10 milionów złotych. Więcej

Pod koniec marca, w ramach kampanii informacyjnej, do czterdziestu tysięcy gospodarstw domowych trafi ulotka związana z epidemią. Broszura zawierała najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta, a także innych instytucji w mieście oraz niezbędne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem. Więcej

2 kwietnia w pobliżu Urzędu Miasta na ul. Sikorskiego oraz na ul. Myśliborskiej został uruchomiony paczkomat, na którym znajduje się herb miasta. To pierwsze w Polsce tego typu urządzenie, które pomoże mieszkańcom załatwiać sprawy urzędowe bez bezpośredniego kontaktu z urzędnikami. Więcej

6 maja konsorcjum firm ZUE i FDO rozpoczęło przebudowę półtorakilometrowego odcinka drogi wraz z torowiskiem na ulicach Chrobrego i Mieszka I. Prace zostaną zrealizowane w czterech etapach. W celu zminimalizowania utrudnień w ruchu, każdy etap będzie podzielony na mniejsze podetapy. Więcej 

Urząd Miasta dołożył pod koniec maja milion trzysta tysięcy złotych, aby wszyscy gorzowscy przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o pomoc w ramach programu Gorzowska Dycha, mogli ją otrzymać. Wsparcie polega na przekazaniu bezzwrotnych środków finansowych na częściowe sfinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, składek ZUS oraz kosztów pośrednich zatrudnienia przedsiębiorcom, w przypadku których Miasto Gorzów Wielkopolski ma udział w ich podatku dochodowym. Więcej

2 lipca, dokładnie w 763 urodziny miasta, na gorzowskie tory wróciły tramwaje. Na razie nowoczesne „Twisty” obsługują trasę na linii numer 1. Więcej

Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim Jan Tomaszewicz, decyzją Rady Miasta, dołączył do grona Honorowych Obywateli Miasta. Nadanie tytułu odbyło się 2 lipca podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 30-lecia samorządu Gorzowa Wielkopolskiego. Więcej

Wyjątkowym koncertem w wykonaniu aktorów gorzowskiego teatru pt. A mury runą zakończył się w niedzielę 31 sierpnia letni cykl spotkań kulturalnych Dobry wieczór Gorzów. Cykl obejmował 18 weekendowych spotkań przy scenie plenerowej na Starym Rynku. Ostatnie spotkanie odbyło się przy okazji rocznicy Gorzowskich wydarzeń sierpniowych. Więcej

Przez dwa dni (4-6 września) Gorzów promował się wśród mieszkańców i gości województwa zachodniopomorskiego. Podczas Pikniku nad Odrą w Szczecinie, jednej z największych imprez turystycznych w Polsce, prezentowaliśmy walory naszego miasta: turystyczne, kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Największym zainteresowaniem cieszyły się plany miasta, foldery informacyjne i kasety. Sporą ciekawość budziło również masło z jabłek, z kolei wśród najmłodszych z wielkim uznaniem spotkał się nosorożec Stefania. Więcej

Noc z 14 na 15 września była wyjątkowa. Za sprawą Nocnego Szlaku Kulturalnego oraz emocji po Grand Prix na żużlu miasto żyło do wczesnych godzin porannych. Setki gorzowian oraz gości sprawdzało ofertę kulturalnych punktów na mapie NSK. A tych było ponad trzydzieści. Więcej

26 września siedmiu kucharzy i cukiernik stanęli w szranki na gorzowskim Starym Rynku. Przygotowali trzy dania z regionalnych produktów według autorskich koncepcji. Wszystko w ramach polsko-niemieckiego projektu „Rynek smakuje”. Więcej

Pod koniec września zakończyło się głosowanie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Gorzowianie zdecydowali, że zrealizowanych zostanie 49 zadań – 36 w rejonach, 6 ogólnomiejskich oraz 7 z kategorii oświatowej. Dzięki porozumieniom zawartym podczas spotkań dyskusyjnych 16 zadań zyskało gwarancję realizacji jeszcze przed głosowaniem. Więcej

Bartosz Zmarzlik został po raz drugi mistrzem świata na żużlu. I to rok po roku, zapisując się w historii speedwaya jako pierwszy Polak z dwoma złotymi medalami. Na gorzowskim stadionie, w imieniu mieszkańców naszego miasta, gratulacje Mistrzowi złożył prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Więcej

"Motyle" czyli Nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta w tym roku trafiły w ręce Małgorzaty Szwajlik i Lecha Dominika. Inauguracja sezonu artystycznego 2020/2021 była również okazją do wręczenia medali i odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej

W Gorzowie powstaną dwa PSZOKi (punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych) i osiem gniazd pojemników półpodziemnych oraz gniazdo pojemników podziemnych na „Kwadracie”. W każdej gminie ościennej wybudowany zostanie, na działkach wskazanych przez samorządy, jeden PSZOK oraz estetyczne obudowy dla gniazd pojemników ustawionych w przestrzeni publicznej (w sumie 40 takich gniazd). Więcej

2 listopada do nowego skrzydła Szkoły Podstawowej nr 20 przeprowadziły się najmłodsze dzieci z klas 1-3. Sale lekcyjne, nowa sala gimnastyczna, szatnie i inne pomieszczenia przygotowane są na ich przyjęcie. Funkcjonalność, jakość wykonania i wygląd pomieszczeń robią imponujące wrażenie. Więcej

2,5 miliona złotych kosztował angiograf, który uzupełnił sprzęt diagnostyczny w gorzowskim szpitalu. Pieniądze na jego zakup lecznica otrzymała z budżetu miasta wskutek wspólnej decyzji Prezydenta Miasta i radnych. Więcej

Na początku grudnia uruchomiono kolejny program wsparcia gorzowskich przedsiębiorców. Na to zadanie miasto przeznaczyło milion trzysta tysięcy złotych. Program nosi nazwę Gorzowska Dycha Bis, bo nawiązuje do wcześniejszego naszego programu pomocy – poinformował prezydent Wójcicki. Więcej

Program Kawka, którego celem jest poprawa jakości powietrza, przynosi dobre efekty. W trakcie jego realizacji zlikwidowano w Gorzowie 2 927 starych pieców, utworzono 230 nowych węzłów cieplnych, 236 budynków podłączono do sieci ciepłowniczej. Więcej

Miasto zaprezentowało potencjał nowoutworzonego Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP). Zdaniem ekspertów, gorzowski zbiór danych jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce. System ten jest kopalnią wiedzy dla przedsiębiorców, historyków, regionalistów, pasjonatów zabytków i pamiątek. Ułatwi też procedury budowlane, a także pomoże przy tworzeniu budżetu obywatelskiego. Więcej

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się gorzowska akcja Posiłek dla Seniora. Organizatorzy przyjęli zgłoszenia od setek mieszkańców naszego miasta. Do 18 grudnia - dnia zakończenia akcji – wydanych zostało ponad 25 tys. obiadów. Więcej

Rada Miasta wyraziła zgodę na przekazanie dodatkowych 17 mln zł na budowę hali widowiskowo-sportowej, dzięki czemu zarząd Słowianki będzie mógł rozstrzygnąć przetarg na jej wykonawcę. Na budowę hali zebrano 72,6 mln zł, natomiast najtańsza oferta potencjalnego wykonawcy wynosi ponad 89 mln. Dzięki dołożeniu brakującej kwoty, możliwe będzie rozpoczęcie jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście. Więcej

Rada Miasta 17 grudnia, na ostatniej w tym roku sesji, przyjęła przyszłoroczny budżet miasta. Wydatki mają wynieść ponad 1 miliard 159 mln zł (o ponad 52 mln więcej, jak w tym roku), dochody zaplanowano na prawie 958 mln zł; deficyt wyniesie 201,6 mln zł. Uchwała budżetowa została przyjęta jednogłośnie, przez wszystkich 25 gorzowskich radnych. Więcej