Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

W grudniu owoce i warzywa leżą już w skrzynkach w przygotowanym do ich przechowywania pomieszczeniu. Należy do nich zaglądać, sprawdzając, czy niektóre nie zgniły. Jeśli na takie trafimy, koniecznie trzeba je wyrzucić, by nie zarażały pozostałych egzemplarzy. Te najbardziej dojrzałe owoce warto przeznaczyć do konsumpcji lub na zimowe przetwory.

Należy pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym przechowujemy warzywa i owoce, powinna panować temperatura tylko nieznacznie przekraczająca poziom 0°C oraz duża wilgotność powietrza. Pomieszczenie należy też regularnie wietrzyć.

W grudniu należy sprawdzić, czy dobrze zabezpieczyliśmy w poprzednich miesiącach drzewka i krzewy owocowe przed mrozem i chłodzącym wiatrem. Jeśli kopczyki wokół pni zostały rozmyte, należy ponownie je usypać.

Po pierwszych przymrozkach, ale zanim nastaną jeszcze duże mrozy – czyli najczęściej na początku miesiąca, możemy pobrać zrazy do szczepienia. Oznacza to ścięcie pędów drzewek owocowych. Do takiej metody nadają się o tej porze roku pędy czereśni, brzoskwini, gruszy oraz moreli. Zebrane zrazy należy związać w pęczki oraz włożyć do dołka z piaskiem, a następnie przysypać.

Na początku zimy, czyli w ostatnich dniach grudnia można dokonać bielenia pni drzew owocowych. Pozwoli na zapobiec pękaniu kory. Przełom chłodnych pór roku to również czas ochrony drzew i krzewów przed gryzoniami i zającami, które mogą niszczyć korę. W tym celu należy na pnie nałożyć osłonki sadownicze.