Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Wyjątkową okazję we wtorek w Kostrzynie nad Odrą mieli mieszkańcy tego miasta i przebywający tam turyści, także z Niemiec; uczestnicząc w konkursie zorganizowanym przez gorzowski Urząd Miasta, w ramach akcji #GorzówOnTour, mogli wygrać renetę landsberską.

- Każdy obdarowany sadzonką tej jabłoni, najsmaczniejszej wśród renet, otrzyma certyfikat pochodzenia drzewka – zapewniła Agata Dusińska, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.

Jabłoń ta została wyhodowana w 1840 roku przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta, syna nadburmistrza Landsberga. Drzewa owocowe były jego pasją. Mimo iż jabłoń została wyhodowana w latach 40, owoce zrodziła wiele lat później, bo dopiero w roku 1852, na kilka chwil przed śmiercią sadownika.

Reneta Landsberska jest bardzo mało wymagającą odmianą. Jeżeli tylko posadzimy ją w warunkach, jakie preferuje, będzie owocowała i zdrowo rosła.

Jej smak zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach jest posadzona. Lubi piaszczyste gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,2-6,7) i przewiewne miejsca. Kiedyś była sadzona wzdłuż dróg, dzięki temu nie atakowały jej choroby grzybowe, a owoce były bardzo smaczne. Idealne dla niej będzie miejsce przewiewne, w pełnym słońcu.

Owoce Renety Gorzowskiej są zwykle duże lub średnie (8-10 cm), mają kulisto-stożkowy kształt i są nieco spłaszczone. Ich skórka jest gładka, tłusta, ma zielono-żółtą barwę i jest pokryta delikatnym, pomarańczowym rumieńcem. Miąższ jabłek jest delikatny, kruchy, soczysty i słodko-winny - doskonale nadaje się na szarlotkę, soki lub wino.

Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają w październiku, a do spożycia najlepsze są w grudniu lub w styczniu.