Gorzowski Rynek Hurtowy S.A.

strona główna

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie można kupić mięso i wędliny prosto od rolników. Jak podał portal Money.pl, Komisja Europejska zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w naszym kraju. Pierwsze mogą pojawić się już w lutym.

Do tej pory procedura wyglądała następująco: w przypadku, aby przerobić hodowane zwierzęta na mięso i wędliny, rolnik był zmuszony korzystać z dużych ubojni. Resort rolnictwa obiecał dokonać zmian w tej sytuacji i wprowadzić na polski grunt rozwiązania europejskie, które to zezwalają na istnienie małych ubojni w gospodarstwach.

Możliwość powstawania małych ubojni to świetna wiadomość, ale... problem polega jednak na tym, że zgoda trafia do Polski w czasie niezwykle dynamicznym, jeśli chodzi o afrykański pomór świń. Czy pojawią się więc chętni rolnicy, którzy zainwestują w rzeźnię, bez obaw, że ASF może pojawić się w ich otoczeniu w każdej chwili.

Drugą, nie mniej ważną sprawą jest kwestia cen. Nie od dziś wiemy, że w Polsce nadal najlepiej sprzedaje się żywność najtańsza. Z raportu przeprowadzonego przez Polski Monitor Opinii wynika, że bardzo cenimy sobie polską żywność, ale jednocześnie głównym kryterium zakupowym nadal pozostaje cena, co deklaruje aż 58% respondentów. Nie łudźmy się, że mięso z rolniczej rzeźni będzie w cenie tego marketowego - jeśli ma być dobrej jakości, od zwierząt wyhodowanych na dobrych paszach będzie droższe niż przeciętne w sklepie. 

Z drugiej strony - rośnie grupa świadomych konsumentów, którzy chcą konsumować żywność dobrej jakości i są gotowi zapłacić za to wyższą cenę. Te osoby niewątpliwie chętnie skorzystają z możliwości zakupu mięsa prosto od rolnika. I nie tylko mięsa, bo - najczęściej - im krótszy łańcuch zakupowy, tym lepsza jakość żywności, która nie jest zbyt długo przechowywana i dodatkowo konserwowana.

Źródło: KalendarzRolników.pl